Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB üyeleri, Türkiye ile çevre faslının açılmasına onay verdi

  A.A.
  17 Aralık 2009 - 17:51Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 17:59

  AB daimi temsilciler komitesi (COREPER), Türkiye'nin katılım müzakerelerinde çevre faslının 21 Aralık'ta düzenlenecek hükümetlerarası konferansla açılmasını onayladı.

  Bu yılın ilk yarısındaki Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığında vergilendirme faslında müzakerelere başlayan Türkiye böylece, mevcut İsveç dönem başkanlığında da tek fasıl açmış olacak.    

  Çevre faslının açılmasıyla toplam 33 fasıldan 12'sinde müzakereleri başlatmış olacak Türkiye, AB müzakere sürecinde 2006 yılının ilk yarısındaki Avusturya dönem başkanlığında bir, 2007'nin ilk yarısındaki Almanya dönem başkanlığında üç, 2007'nin ikinci yarısındaki Portekiz ile geçen yıl Slovenya ve Fransa dönem başkanlıklarında ikişer fasıl ve bu yılın ilk yarısındaki Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığında bir fasılda müzakereleri başlatmıştı.

  Türkiye'nin katılım müzakerelerinde, limanların Kıbrıs Rum kesimine açılmaması nedeniyle 8 fasılın açılması ve kalanların kapatılması 2006 yılında AB tarafından dondurulmuştu.

  Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan Fransa'nın 5 faslı ve ikili anlaşmazlıkları bahane eden Rum kesiminin 6 faslı tek yanlı engellemesi ve bunların bir kısmının çakışması nedeniyle geriye zorlu açılış kriterlerine sahip 4-5 fasıl kalıyor. Mevcut koşullar altında Türkiye'nin katılım müzakerelerinin gelecek yıllarda daha da yavaşlaması kaçınılmaz görünüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı