Gündem Haberleri

  AB, ucuz Çin ayakkabısına önlem hazırlığında

  A.A.
  20.02.2006 - 16:15 | Son Güncelleme:

  AB, Çin ve Vietnam'dan ithal edilen ucuz ayakkabılara antidamping önlemleri getirmeye hazırlanıyor.

  AB Komisyonu'nun ticaret sözcüsü Peter Power, bazı Asya ülkelerinin Avrupa piyasasına ayakkabı satışıyla ilgili yürütülen soruşturmada yüksek oranlarda damping yapıldığını destekleyen kanıtlara ulaşıldığını belirterek, ne tür antidamping önlemleri alınacağı konusunda üye ülkeler arasında görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
  Başta İtalya olmak üzere AB'deki ayakkabı üreticilerinin şikayeti üzerine geçen yıldan bu yana Çin ve Vietnam ayakkabılarının iç piyasayı bozup bozmadığını araştıran Komisyon, son 12 ayda Çin'den AB'ye yapılan deri ayakkabı ithalatının yüzde 320 artarak 950 milyon çifte, Vietnam'dan AB'ye yapılan deri ayakkabı ithalatının da yüzde 700 artışla 120 milyon çifte ulaştığını tespit etti.
  AB Komisyonu, her iki ülkenin devlet destekli ucuz kredi, indirilmiş arazi kiraları, vergi indirimleri ve gerçeğe uygun olmayan varlık değerlendirmesiyle ayakkabı üreticilerini desteklediğini düşünüyor.
  Üye ülkelerin anlaşması halinde Çin ve Vietnam'dan AB'ye ayakkabı ithalatına kota getirilmesi gibi antidamping önlemleri 7 Nisan'dan itibaren uygulanabilecek.
  Bu arada AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Peter Mandelson'un söz konusu ülkelerden ayakkabı ithaline yüzde 20'nin altında bir gümrük vergisi getirilmesi konusunda üye ülkelere öneri götürmeye hazırlandığı ifade ediliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı