İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

AB/Tusk: İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB de anlaşmaya bağlı kalacak

DHA
16.05.2018 - 17:39Son Güncelleme :
AB/Tusk: İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB de anlaşmaya bağlı kalacak
DHA

Hilal Sarı / İstanbul, 16 Mayıs (DHA) – Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin çekilmesine karar verdiği İran nükleer anlaşmasına ilişkin, “İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece, Avrupa Birliği de anlaşmaya bağlı kalacak” dedi.
Avrupalı liderlerin inovasyon ve Avrupa’nın geleceğini görüşeceği AB-Batı Balkanlar zirvesi öncesinde konuşan Tusk şunları söyledi:
“Geçtiğimiz hafta ABD’nin İran ile yapılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı nükleer anlaşmasından (JCPOA) çekilmesinin ardından ortak bir Avrupa cephesine ihtiyacımız var. Liderlerin de İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece, Avrupa Birliği’nin de sürece bağlı kalacağını teyit etmesini istiyorum.
“Anlaşma Avrupa’nın ve dünyanın güvenliği için iyi bir anlaşma ve bu yüzden bu anlaşmayı korumalıyız. ABD’nin tereddütlerine rağmen bu anlaşmayı korumalıyız.
“AB şirketleri ABD’nin çekilme kararından doğabilecek olumsuz sonuçlardan korumak için seçeneklerimizi inceliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AB/Tusk: İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB de anlaşmaya bağlı kalacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı