AB: Türkiye’nin genel bütçe dengesi iyileşiyor

Hürriyet Haber
17 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ocak 2012 - 23:03

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye ekonomisini özellikle bütçe performansı, ihracat artışı, işsizliğin düşmesi ve güçlü büyüme nedeniyle övdü.

AB Komisyonu’nun aday ve potansiyel aday ülkelerin ekonomilerini değerlendirme raporunda, Türkiye’deki güçlü ekonomik toparlanmanın 2011’in üçüncü çeyreğinde çok az hız kesse de yüzde 8.2 büyüme rakamıyla sürdüğü belirtildi. Bir önceki çeyreğe göre üçüncü çeyrekte takvim ve mevsimsel etkilerden arındırılmış büyümenin ise yüzde 1.7 ile ikinci çeyreğin de üzerine çıktığına işaret edilen raporda, güçlü büyümeyi beklentilerin üzerinde gelen özel tüketim ve ve kamu harcamalarının sürüklediği anlatıldı.

Raporda, Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle Türkiye’nin “mal ve hizmet ihracatında rekabet gücünü artırdığı” ve son 7 çeyrekte ilk kez ihracattaki artışının ithalattaki artışı geride bıraktığı kaydedildi. Hızlı ihracat artışı yanında sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları gibi son açıklanan verilerin büyümenin 2011’in son çeyreğinde de “makul hızda süreceğine” işaret ettiği belirtilen raporda, büyümenin beraberinde gelen istihdam artışıyla işsizliğin Ağustos 2011 itibariyle yüzde 9.2’ye kadar gerilediğine dikkat çekildi.

İşsizlikte durum

Raporda, “İşgücüne katılım ve istihdam oranları 2002’den bu yana en yüksek düzeyde. Buna karşın yüzde 18 civarındaki genç işsizlik oranı yüksekte kalıyor. Çalışma piyasasında kayda değer cinsiyet orantısızlıkları sürüyor ve kadınlar arasında yüzde 20’ler civarında bulunan işgücüne katılım oranı erkeklerde yüzde 60’ları aşıyor” denildi.

Kamu borç yükü iyi

AB raporunda Türkiye’nin bütçe performansı güçlü ifadelerle övülürken “genel bütçe dengesinin iyileştiği”, gelirlerin harcamalardan çok daha hızlı arttığı, 2011 yılı için yüzde 2.8 bütçe açığı hedefinin gerçekçi göründüğü ve Türkiye’nin kamu borç stokunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 40’ın altına indirdiği vurgulandı. AB Komisyonu’nun verilerine göre Türkiye’de yüzde 40’ın altına düşen kamu borç yükünün Euro Bölgesi ortalaması yüzde 88 ve AB ortalaması yüzde 82.5 düzeyinde bulunuyor.

Döviz rezervi iyi

AB Komisyonu’nun raporunda, geçen yıl cari açığın güçlü iç talep ve yüksek enerji fiyatları nedeniyle hızla yükseldiği ve muhtemelen gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 10’una ulaştığı belirtildi. Raporda, Aralık 2011 itibariyle 67 milyar Euro’ya kadar gerileyen Merkez Bankası rezervlerinin 2010 başlarındaki 55 milyar Euro’ya göre hâlâ oldukça yüksek düzeyde bulunduğu belirtildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı