Dünya Haberleri

  AB Troykası- Türkiye toplantısı başladı

  A.A.
  21.04.2009 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği troykası ile Türkiye arasındaki bakanlar toplantısı bugün birliğin dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da başladı.

  Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Dışişleri bakanı Ali Babacan ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış öğle saatlerinde Prag'a vardılar.
  Birliğin dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg'in başkanlığında başlayan toplantının açılış oturumunda basının kısa bir süre görüntü almasına izin verildi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

  Toplantıya Türkiye'nin yanı sıra AB troykasını temsilen Schwarzenberg, müteakip dönem başkanı İsveç dışişleri bakanı Carl Bildt, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve AB yetkilileri katılıyor.

  AB dönem başkanlığı basın bürosundan yapılan açıklamada toplantıda, AB-Türkiye müzakere süreci, Türkiye'nin reform çalışmaları ile Ortadoğu'da barış arayışları, güney Kafkaslar, Pakistan ve Hindistan'daki son gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.

  Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı binasında başlayan toplantının bugün akşam saatlerinde sona ermesi planlandı. Toplantının ardından ortak basın toplantısı yapılacağı belirtildi.

  Basın toplantısının ardından Ali Babacan'ın Türkiye'ye dönmesi, Egemen Bağış'ın da resmi temaslarda bulunacağı Fransa'nın başkenti Paris'e gitmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı