Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB toplantısında ‘faşist’ kavgası

  Hürriyet Haber
  29 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Şubat 2000 - 00:01

  BİR süredir gündeminde bulunan Avrupa ordusu projesini ele almak için Portekiz'in başkenti Lizbon'da biraraya gelen Avrupa Birliği Savunma Bakanları, ‘ortak ordu’ konusundan daha çok Avusturyalı Savunma Bakanı ile ‘faşist’ kavgasına girdi.

  AB Dönem Başkanı Portekiz'in evsahipliğinde biraraya gelen Savunma Bakanları arasında, Avusturya'da iktidar ortağı olan ırkçı lideri Heider'in Özgürlükçü Partisi'ne bağlı Savunma Bakanı Herbert Scheibner de yer aldı.

  Avusturya'daki ırkçı parti iktidar ortaklığına en sert tepki gösteren Belçika'nın Savunma Bakanı Andre Flahaut yaptığı konuşmada, doğrudan Avusturyalı meslektaşına çattı.

  Flahaut, ‘Haidar’ın partisi, Avrupa'yı savaşa ve soykırıma götüren ideolojilerden esinlenen sloganların partisidir' dedi ve bu partinin hükümetteki icraatının görülmesine gerek olmadığını savundu.

  Flahaut, Avusturyalı bakanın yüzüne baka baka, ‘Ben faşistlerle yemek yemem’ diyerek rest çekti ve bakanların öğle yemeğine katılmadı. Dönem Başkanı Portekiz de, toplantı sonrasında çekilmesi planlanan ‘aile fotografı’nı Avusturyalı bakana gösterilen tepki nedeniyle iptal etti. Jörg Haidar ise, Avrupa Birliği'ni ‘Artık ahlaksızlık etmeye başladılar’ diye suçladı. 60 bin kişilik Avrupa ordusu görüşmeleri ‘faşist’ tartışmasının gölgesinde kalırken, konuyla ilgili önemli bir gelişme kaydedilmedi.

  Türkiye, yönetim mekanizmasına dahil edilmediği için projeye şiddetle karşı çıkıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı