Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB süreci tıkanmamalı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  24 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 24 Haziran 2013 - 09:18

  Türkiye ile üç yıl aradan sonra yeni bir müzakere başlığının açılması için bugün AB’de yapılacak kritik toplantı öncesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Alman mevkidaşı Guido Westerwelle ile görüştü. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise AB konusunda imtiyazlı ortaklık tekliflerini Türkiye’nin sürekli reddettiğini, bunun için de kendilerinin bu teklifi parti programından çıkardıklarını söyledi.

  Katar’ın başkenti Doha’da önceki gün gerçekleşen Davutoğlu-Westerwelle görüşmesinde, bakanlar Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yeni müzakere başlığının açılmasına karşı takındığı tutumun nasıl aşılabileceğini konuştular. Ancak görüşmeden, Merkel’in tutumundan vazgeçip geçmeyeceğine yönelik bir sonuç çıkmadı.

  KARARI MERKEL VERECEK

  Görüşmede Westerwelle, liberal bir politikacı olarak Türkiye ile AB sürecinin hızlandırılıp, bir süre sonra olumlu şekilde sonuçlandırılmasını savunduğunu hatırlattı. Alman Bakan, kendisinin bilinen bu şahsi görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığını ancak son siyasi kararı, Başbakan Angela Merkel’in vereceğini söyledi. Westerwelle, AB Bakanı Egemen Bağış’ın Almanya Başbakanı Merkel’i hedef alan “Sonun Sarkozy gibi olur, birlikte balık tutarsınız” sözlerinden duyulan rahatsızlığı da açıkça dile getirdi. Westerwelle, Bağış’ın bu sözlerinin kabine içinde, Almanya’da eylül ayında yapılacak seçimlerle ilgili doğrudan ülkesinin içişlerine ve seçmenine müdahale niteliğinde, şantajcı tavır olarak algılandığını anlattı. Westerwelle, “Söylem kabul edilemez biçimde ağırdı” diye konuştu.

  GEZİ’YE FRANKFURT ÖRNEĞİ

  Davutoğlu, Bağış’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını vurguladı. Merkel’in Türkiye’nin demokrasinin işlemediği, yok sayıldığı bir ülke olarak algılanabilecek açıklamalarının da Türk hükümeti ve kamuoyunda rahatsızlık yarattığını belirten Davutoğlu, polisin eylemcilere yönelik tutumunun Batı dünyasında abartılı şekilde aktarılmasına da dikkat çekti. Son olarak Frankfurt’ta Avrupa Merkez Bankası önünde eylem yapan göstericilere karşı polisin sert tutumunu hatırlatan Davutoğlu, Gezi Parkı olayları nedeniyle Türkiye-AB sürecini tıkayacak bir yaklaşımın doğru olmayacağını vurguladı.      

  Türkiye’yi programdan çıkardı

  ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, AB konusunda imtiyazlı ortaklık tekliflerini Türkiye’nin sürekli reddettiğini, bunun için de kendilerinin bu teklifi parti programından çıkardıklarını söyledi. Dün iktidar ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Lideri Genel Başkanı Horst Seehofer ile ortak basın toplantısı düzenleyen Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Lideri Merkel, Hürriyet’in konuyla ilgili sorusunu yanıtladı. “Seçim programınızda Türkiye’nin AB üyeliği reddediliyor. Hatta imtiyazlı ortaklıktan bile bahsedilmiyor. Bu, CDU/CSU’nun artık imtiyazlı ortaklık önerisine de veda ettiği anlamına mı geliyor?” sorusuna Merkel önce “Yer almıyor mu” diye karşılık verdi ve ardından imtiyazlı ortaklık gibi güzel bir teklif getirdiklerini ancak Türkiye’nin devamlı bunu reddettiğini söyledi: “Siz bir teklif getirir ve karşı taraf da bunu devamlı reddederse, siz de bir gün bu teklifi yapmazsınız.” Seehofer ise imtiyazlı ortaklığın yer almadığını ancak Türkiye’yle ilişkilerin çok yönlü derinleştirilmesi taleplerinin programda yazılı olduğunu söyledi. Almanya’da iktidarda olan ve kardeş parti olarak adlandırılan CDU ve CSU, yeni seçim programı taslağında “Gerekli kriterleri yerine getirmediği için Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini reddediyoruz” ifadesi yer aldı. Program bugün kongrede oylanacak.
  Celal ÖZCAN / BERLİN

  Merkel’in yaptığı iç işimize karışmak
  BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’de yaşanan olaylarla ilgili kaygılarını ifade etmesinin ‘içişlerimize karışmak’ olduğunu söyledi. Kanal 7 televizyonunda açıklama yapan Bozdağ, “Bunlar planlı, programlı olaylardır. Bunun senaristleri, oyuncuları, yönetmenleri var. Bütün hesap, Sayın Başbakanımızın üzerine oynamak, onu itibarsızlaştırmak, halkla onun arasına duvarlar örmek. Bu işin birinci hedefi Sayın Başbakandır. Büyük bir planlı bir aklın olduğunu düşünüyorum” dedi. ANKARA

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı