AB, Sırbistan'la müzakereleri Ocak'ta başlatıyor

Hürriyet Haber
30.06.2013 - 17:24 | Son Güncelleme:

Avrupa Birliği, Sırbistan'la üyelik müzakerelerinin Ocak ayında başlayacağını açıkladı. Tarihi karar, Osmanlı İmparatorluğu'nun zaferiyle sonuçlanan Birinci Kosova Savaşı'nın yıldönümünde geldi.

AB üyesi ülkesi 27 ülkenin devlet başkanı ve başbakanlarınca alınan bu karar, 1998-1999 savaşının ardından Sırbistan'dan ayrılan Kosova'yla Nisan ayında sağladığı mutabakatla ilişkileri düzeltme yönünde adım atan Belgrad'a verilmiş bir ödül olarak yorumlandı.

AB liderleri Kosova'yla da ticari, ekonomik ve siyasi ilişkileri kapsayan 'birlik anlaşması' çerçevesinde müzakerelerin başlatılması konusunda görüş birliğine vardı.

Liderler Sırbistan'la en geç Ocak 2014'te müzakerelerin başlatılması konusunda anlaşırken, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Brüksel'deki basın toplantısında, "Balkanlar ve bütün Avrupa için tarihi bir andayız" diye konuştu.

Bir başka Balkan ülkesi Hırvatistan'ın 1 Temmuz'da AB üyesi olacağını hatırlatan Rompuy, "Bu kararlar doğrudan Priştine ile Belgrad arasında Nisan ayında varılan cesur anlaşmanın sonucudur" dedi.

TARİHİ "TESADÜF"
AB'nin Sırbistan için aldığı tarihi karar, 28 Haziran 1389'da başlayan Birinci Kosova Savaşı'nın yıldönümüne denk geldi. Haberi, Priştine yakınlarındaki Gazimestan'da düzenlenen anma töreni sırasında alan Kosovalı Sırplar, Sırbistan'a müzakere tarihi verilmesini coşkuyla kutladı. 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı