Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB: Sigara konusunda yanlış anlaşıldık

  A.A.
  08 Ağustos 2006 - 18:24Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 18:24

  AB Komisyonu, sigara içenlere istihdam alanında ayrımcılıkla ilgili değerlendirmelerinin “yanlış yorumlandığını” açıkladı.

  AB'nin yürütme organı olan Komisyon, bir işverenin, kurumunda çalışmak isteyen bir kişinin adaylığını “sigara kullandığı” gerekçesiyle reddetmesinin yasa ve ilkelere aykırı olmadığını bildirmesi üzerine başlayan tartışma sürerken, bugün yeni bir açıklama yaptı.

  Komisyon, “yanlış yorumlardan” söz ederek, basında yer alan ”Komisyonun sigara içenlerin işe alınmamasına yeşil ışık yaktığı” ve ”tütün tüketicilerine ayrımcılık yapılabileceğini savunduğu” gibi değerlendirmelerin hatalı olduğunu belirtti.

  “Her türlü ayırımcılığa karşı olduğunu” tekrarlayan Komisyon, bu konuda AB yasalarının ayrıntılara giremeyeceğini, ulusal uygulamaların ve kanunların değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

  AB'de çeşitli işveren ve işçi temsilcisi kurumlar, konuya ilişkin açıklamalarında, AB Komisyonunun İrlanda'da bir şirketin bu konuyla ilgili tavrını yasal bulan açıklamalarını eleştiriyor. İşçi sendikaları, “istihdam pazarında yaşanan iş bulma sıkıntılarına” dikkati çekerek işsizlere yeni engeller çıkarılmaması gereği üzerinde dururken, işveren temsilcileri, “çalışacak kalifiye elemanlar bulmakta yeteri kadar zorluk çekildiğini” hatırlatıyor ve AB Komisyonunun sigara içenleri dışlayan tavra destek vermesini kınıyor.

  AB üyesi bazı ülkelerin hükümetleri de, sigara içenlere istihdam alanında ayrımcılık yapılmasını engelleyecek ulusal yasaların bulunduğunu, İrlanda'da bir işverenin verdiği tür ilanların kendi ülkelerinde verilemeyeceğini açıklıyor.
  Komisyonun istihdamdan sorumlu üyesi Vladimir Spidla'nın sözcüsü Katharina von Schnurbein, Brüksel'de yaptığı açıklamada, “sigara içen bir kişiye iş vermemenin ayrımcılık olarak algılanamayacağını” söylemişti.

  İngiliz sosyalist parlamenter Catherine Stihler, bir İrlanda şirketinin personel ararken verdiği ilanda “Sigara içenler başvurmasın” koşulu koymasını AB Komisyonunun nasıl değerlendirdiğini sormuştu.

  Komisyon, AB ayrımcılık yasalarının ırk, cinsiyet, etnik grup, yaş, din ve inanç gibi unsurları kapsama alanına aldığını, sigara içenlere yönelik bir ayrımcılık yasağı bulunmadığını belirtmiş, sigara içenleri dışlayan işverenlerin bu tavrının yasa dışı sayılamayacağını ifade etmişti.

  Söz konusu açıklama, istihdam alanında, işçi ve işveren sendikaları bünyesinde yoğun tartışma ve itirazları beraberinde getirmişti.

  Komisyon, dün yaptığı değerlendirmede, “sigara içenlerin işe alınmasına karşı olmadığını” belirtirken, tütün tüketicilerini dışlayan ve onlara iş vermeyi reddeden işverenlerin bu tavırlarının AB yasalarına aykırı olmadığını tekrarlamıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı