Gündem Haberleri

  "AB reform süreci devam etmeli"

  Hürriyet Haber
  04.10.2007 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, AB üyelik sürecinin uzun vadeli zorluklar göz önünde bulundurulduğunda kayda değer bir risk taşıdığını belirterek, bu durumun Türkiye'deki finansal piyasaların değişkenliğini artırabileceğini söyledi.

  Yalçındağ, "Likidite sıkışıklığı ve AB sürecindeki zorluklar aynı zamanda meydana gelebilir. Dolayısıyla Türk ekonomik camiası, çok olumlu yaklaşsa da şimdiye kadar elde edilen kazanımlarla ilgili olarak, bize göre AB reform sürecinini devam ettirilmesi gerekiyor" dedi.

  Yalçındağ, TÜSİAD'ın ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Finlandiya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 5 yılda ekonomide kat ettiği mesafe sonucunda, son iki yıl içinde Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların 30 milyar dolara ulaştığını söyledi.

  Önceki dönemlerle karşılaştırıldığında, cari açığın da son 5 yıllık dönemde daha sağlıklı bir profil çizdiğini ifade eden Yalçındağ, "Cari açığın finansmanı, büyük ölçüde uzun vadeli kapital akışları ile finanse ediliyor. Bu da kaçınılmaz bir biçimde savunmasızlığı, zayıflağı azaltıyor. Bununla birlikte, yabancı sermaye akışlarına olan bağlılık yine de bir kaygı unsuru olabilir" dedi.

  "FIRTINA BİTMEDİ AMA TÜRK EKONOMİSİ DÜZELİYOR"

  Yalçındağ, hayata geçirilen reformlar ve ekonomideki olumlu manzaranın, Türkiye ekonomisini geçtiğimiz dönemde yaşanan küresel dalgalanmalara karşı sağlam hale getirdiğini vurgulayarak, “Açıkçası bu fırtınanın bittiğini söylemek için henüz erken. Ancak Türk ekonomisinin yeniden düzelmeye geçtiğine dair işaretleri görebiliyoruz.Yabancı yatırımcılarla temaslarımızda şunu gördük ki, yatırımcılar Türk ekonomisinin orta ve uzun vadeli manzarasıyla ilgileniyor. Yatırımcılar kısa vadeli göstergelerden ziyade, sektörel ve yapısal sorunları sorguluyorlar" diye konuştu.

  "AB REFORM SÜRECİ DEVAM ETMELİ"

  Yabancı sermayenin Türkiye'ye olan ilgisinin her geçen gün arttığına işaret eden Yalçındağ, şöyle konuştu:

  "”Umuyorum ki bundan sonraki doğrudan yabancı yatırım dalgası Türkiye'deki alt yapıyı küresel değer zincirlerinin bir parçası haline getirecektir. Böylesi bir entegresyon Türk ekonomisinin yönetim ve teknoloji açısından sahip olduğu alt yapıyı güçlendirecektir. Ancak, ortalama düzeyde bir değerlendirme söz konusu olursa, uzun vadedeki zorluklar örneğin daha zor bir AB'ye giriş süreci kayda değer bir risktir. Bu da Türkiye'de finansal piyasalardaki değişkenliği artırabilir. Likidite sıkışıklığı ve AB sürecindeki zorluklar aynı zamanda meydana gelebilir. Dolayısıyla Türk ekonomik camiası, çok olumlu yaklaşsa da şimdiye kadar elde edilen kazanımlarla ilgili olarak, bize göre AB reform sürecinini devam ettirilmesi gerekiyor. Bu sayede ekonominin dış şoklara karşı direngeniliğinin artırılması gerekiyor".
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı