AB radikallerle mücadelede kararlı

BERLİN
08 Aralık 2014 - 11:21Son Güncelleme : 08 Aralık 2014 - 11:21

AVRUPA Birliği (AB), radikal İslamcılarla mücadelede kararlı. Önceki gün Brüksel’de toplanan AB üye ülke içişleri bakanlarının gündemi, Irak ve Suriye’de savaş eğitimi alan IŞİD üyeleriyle nasıl mücadele edileceğiydi.

Avrupa’dan şimdiye kadar yaklaşık 3 bin kişinin IŞİD saflarına katıldığı öngörülüyor. Toplantı sonrası açıklama yapan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, toplantının ardından şunları söyledi:
“Biz, radikallerin başka yerlere gidip insan öldürmelerini, oralarda savaş eğitimi alıp tekrar buraya gelip öldürmeye devam etmelerini istemiyoruz. Bu insanların ülkeden çıkışını engellemeliyiz.”

YENİ YASA YOLDA

AB üyesi ülkeler arasında Almanya ve Fransa dışında radikal İslamcıların pasaportlarına ve kimliklerine el koyan ülke bulunmazken, önümüzdeki günlerde diğer üye ülkelerin de aynı uygulamaya geçmek için kararlar alması bekleniyor. Almanya’da IŞİD’le ilgili yeni bir yasa hazırlığı yapılıyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısının aralık ayının ortalarında tamamlanıp bakanlar kuruluna sunulması hedefleniyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı