Ege Haberleri

EGE

  AB pazarının ilk durağı Yunanistan

  İZMİR (DHA)
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.07.2012 - 15:02

  AB’ye ihracatla ilgili uzun yıllardır önemli çalışmalar yürüten ve piliç eti ihracatını da 2009’da ilk başlatan firma olan Keskinoğlu, Yunanistan ile yılsonuna kadar 2 milyon Euro’luk ihracat anlaşması yaptı.

  Avrupa Birliği’ne ihracat için tüm hazırlıklarını tamamlayan Keskinoğlu Şirketler Grubu, Yunanistan’a yumurta sevkiyatına başladı. İlk aşamada endüstriyel kullanıma yönelik ihracat anlaşması yapan Keskinoğlu, 2012 için imzaladığı 2 milyon Euro’luk anlaşmayı 2013’de ise 5 milyon Euro’ya yükseltmeyi hedefliyor. AB’ye ihracatla ilgili uzun yıllardır önemli çalışmalar yürüten ve 2010’da politik nedenlerle durdurulan piliç eti ihracatını da 2009’da başlatan ilk firma olan Keskinoğlu, Avrupa Birliği’nin Nisan ayında Türkiye’den yumurta ithal etmek istediğini duyurması üzerine çalışmalarına hız kazandırmıştı.
  75’i aşkın ülkede Türkiye’yi temsil ederek sektöre öncülük yaptıklarını belirten Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, “AB’ye ihracatın başlamasında Tarım Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar çok etkili oldu. Türkiye, yıllık 14 milyar adet yumurta üretiyor. Avrupa ülkelerinde ortalama kişi başı tüketim ise Türkiye’nin yaklaşık 2 katı ve 300 adet civarında. Pazardaki potansiyel oldukça büyük. Keskinoğlu olarak son 4-5 yıldır AB’li yetkilileri birçok kez Manisa’daki tesislerimizde ağırladık, üretim üstünlüklerimizi yerinde gösterdik. Kümes ve kafeslerimizin AB normlarında olması için 2008 yılında 10 milyon TL ile yatırıma başladık ve tüm kümeslerimizi kademeli olarak dönüştürüyoruz, 2015’e kadar yatırım miktarımız 35 milyon TL’ye yükselecek” diye konuştu.

  İLK PARTİ GİTTİ
  Sektörün önünü açacak bir ilki daha gerçekleştirdikleri için çok gururlu olduklarını söyleyen Keskinoğlu, “TIR’ımız Yunanistan sınırını başarıyla geçti. Şu anda Hollanda, Almanya, Belçika ve Fransa ile de görüşmeleri sürdürüyoruz, 2012 bitmeden bu ülkelere de ihracata başlamayı hedefliyoruz. Keskinoğlu olarak yumurta ihracatımızı 2012’de yüzde 100 artıracağız. Türkiye olarak da bu fırsatı iyi değerlendirirsek birkaç yıl içinde yumurta ihracatını 2 katına çıkarabiliriz” dedi. Son 3 yılda 300 milyon adedin üzerinde yumurta ihracatı gerçekleştiren Keskinoğlu, Azerbaycan, Angola, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Dubai, Irak, İran İsrail, KKTC, Kuveyt, Kongo, Libya, Umman ve Yunanistan’a yumurta ihraç ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı