Gündem Haberleri

  "AB olmasa Türkiye ve Fransa çok iyi dost olurdu"

  Hürriyet Haber
  08.10.2007 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi, Türkiye'nin AB üyeliğinin söz konusu olmaması halinde, Türkiye ve Fransa'nın “dünyanın en iyi dostları” olacağı görüşünü savundu.

  Gazetenin dış politika muhabiri Reneaud Girard tarafından kaleme alınan yazıda, iki ülkenin Orta Doğu sorunu ile İran ve Irak gibi önemli konularda aynı görüşleri paylaştığına ve Afganistan'ın istikrarı için bölgeye asker gönderdiğine dikkat çekildi.

  ABD'nin Irak'taki “tek taraflı” politikasına iki ülkenin de karşı çıktığı kaydedilen yazıda, Fransa'nın askeri müdahaleye karşı çıkarken, Türkiye'nin de Mecliste yapılan oylamayla ABD askerlerinin topraklarını kullanmasına izin vermediğine işaret edildi.

  Yazıda, “Ankara'nın AB üyeliği söz konusu olmasaydı, Türkiye ve Fransa şimdi dünyanın en iyi dostları olurlardı” ifadesi kullanıldı.

  ABD'nin Orta Doğu'ya dışarıdan sistem ihraç etme çabalarına iki ülkenin de karşı çıktığı belirtilen yazıda, İran'ın nükleer silahlara sahip olma ihtimalinin de iki ülkeyi endişelendirdiği kaydedildi. Yazıda, iki ülkenin İsrail-Filistin sorununda da genelde aynı görüşleri taşıdığı ifade edildi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin tam üyelik yerine “imtiyazlı ortaklık” önermesinin Türkiye'nin sert tepkisine yol açtığı hatırlatılan yazının sonuç bölümünde, Türkiye'nin tam üyeliğinin daha uzun zaman alacağı görüşü dile getirilerek, “iki ülke yetkililerinin, bu konunun ikili ilişkileri bozmaması için şimdilik sessiz kalma yoluna giderek, bir çeşit ismi konmamış centilmenlik anlaşmasına doğru gittikleri” yorumu yapıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı