AB’nin ‘En iyi Ekonomi Bakanı’ Fransa’dan çıktı

Arzu ÇAKIR MORİN/PARİS
19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Benzer ekonomik politikaları ve kararlı tutumu nedeniyle İngiltere’nin Demir Lady’si Margaret Thatcher’ın ilk dönemine benzetilen Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, İngiliz Financial Times Gazetesi tarafından, “Avrupa’nın En İyi Ekonomi Bakanı” seçildi.

2 yıl önce ekonomi bakanlığına getirildiğinde listenin en sonunda yer alan Lagarde, kriz ortamında Fransız bankalarını suyun üstünde tutmayı başararak sıralamada en başa geçti. Petrol fiyatları yükselmeye başlayınca Fransızlara “bisiklete binin” diyen Lagarde, muhalefetin “önce kendin bin!” tepkisiyle karşılaştı. Ekonomik gidişata ilişkin “fazlaca iyimser” açıklamalarıyla da başlarda dar gelirlilerin tepkisini çekti. Financial Times da, onu listenin en sonuna koydu. Ardından petrol fiyatları freni kırdı, finansal kriz patlak verdi.

En uzun süre görevde kaldı

Lagarde, krizin ancak dünya ile sıkı koordinasyonla üretilen ortak politikalarla aşılabileceğini savundu. Politikaları inandırıcı gelmedi ama sonunda haklı olduğunu kanıtladı. Güçlü İngilizcesi ve konuya hakimiyeti ile Fransa’nın uluslararası arenada pazarlık gücünü artırdı, dünyanın global ekonomik kararlarını alan G-8 ve G-20 toplantılarının da en etkili ismi oldu. Financial Times tarafından, “hızlı karar alması, aldığı kararları büyük bir hız ve zekayla uygulamaya koyabilmesi ve kriz boyunca Mali politikalarda kontrolünü kaybetmeyen politik gücüyle” birinciliğe layık görüldü. Christine Lagarde, bu yıl ayrıca, 2.5 yıl ile, Fransa’da en uzun süre görevde kalmayı başaran bakan ünvanını da aldı. Bu rekor daha önce, bugünkü Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Sosyalist politikacı Dominique Strauss Kahn’a aitti.

Başbakanlığa aday

Göreve geldikten kısa bir süre sonra en kötü bakan ilan edilan Lagarde’ın politik yaşama uyum sağlayamadığı, Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin güvenini kaybettiği ve istifa edeceği dedikoduları yayılmıştı. Lagarde’ın Mart ayında yapılacak bölge seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin yapması beklenen köklü hükümet değişikliğinden de etkilenmeyeceği söyleniyor. Hatta Dışişleri Bakanlığı ya da Başbakanlık gibi daha üst bir göreve getirileceğine dair kulisler de yayılıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı