Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB mültecileri zorunlu paylaşacak

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  23 Eylül 2015 - 00:54Son Güncelleme : 23 Eylül 2015 - 07:51

  MÜLTECİ krizini hafifletici önlemleri devreye sokmak için haftalardır uzlaşı yollarını arayan AB’de, üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları giderilemeyince oylamaya gidildi.

  Kurallar gereği oybirliği yerine nitelikli çoğunluk aranan oylamada mültecilerin zorunlu paylaşımını öngören AB Komisyonu önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

  Başta Almanya ve Fransa olmak üzere çok sayıda ülkenin destek verdiği ve 120 bin mültecinin belli kriterler ışığında üye ülkelerce adil şekilde zorunluluk ilkesi temelinde paylaşılmasını öngören pakete Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya sert şekilde karşı çıkıyordu.

  Yapılan oylamada Polonya destek verenler safında yer alırken Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Romanya aleyhte oy kullandı. Ancak bu ülkelerin oy ağırlığı önerinin reddedilmesini sağlayacak boyutta olmadığı için zorunlu dağıtım kabul edildi. İngiltere ilk 20 bin mülteciyi kabul ettiklerini duyururken, Slovakya Başbakanı Robert Fico kendilerine dayatma yapıldığını söyledi. Karar hukuksal olsa da, uzlaşıya gidilmediği için uygulama alanında sorunların yaşanması bekleniyor.

  Etiketler: AB , Mülteci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı