Gündem Haberleri

  AB mali yardım konusunda detayları sunmaya başladı

  WSJ
  28.01.2011 - 12:16 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu'nun ekonomi ve mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, euro bölgesi ülkelerinin mali yardım kapsamında kredi verme kapasitelerini artıracaklarını söyledi.

   Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                

       

  Rehn diğer yandan hükümetlerin şu anda 440 milyar euroluk teminatlarını artırmayacağını söyledi.

   

  Verilmesi muhtemel olan kararın, Portekiz, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinin ihtiyacı olan acil mali yardımı sağlayıp sağlayamayacağı ise belirsiz.

   

  Bazı hükümetler, finansal piyasalarına yeniden güven vermek adına, Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) 1 trilyon euroya yükseltilmesini talep etti. Eğer Rehn’in ifade ettiği plan üzerinde anlaşılırsa ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği’nden (AB) alınacak krediler de dahil edilirse, EFSF kapsamında toplamda 700 milyar euro mevcut kılınacak.

   

  Euro bölgesinin ortak para birimini güçlü kılmak için EFSF’ye ihtiyaç duyuluyor. Davos’ta konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, euronun ortadan kalkabileceğini düşünenlerin Avrupa’nın doğal yapısını “yanlış anladıklarını” belirtti.

   

  Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortaya koydukları, “Euroya asla sırtımızı çevirmeyeceğiz” sözünü bir kez daha hatırlattı.

   

  Rehn, Wall Street Journal’a, “Amacımız EFSF’nin etkin kredi sağlama kapasitesini güçlendirmek ve faaliyetlerinin sahasını genişletmek” açıklamasını yaptı. Rehn ayrıca, yeni plan üzerindeki tartışmaların, 4 Şubat’ta düzenlenecek AB liderleri zirvesine kadar sona ermesini beklenmediğini belirtti.

   

  Rehn, 440 milyar euroluk kaynak ve 2013’te bu kaynağı yenileyecek kalıcı yeni mali paketin Mart ayındaki görüşmelerde değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

   

  Söz konusu planı Avrupa ülkelerine yaymak adına karşılaşılacak zorluk, Almanya, Finlandiya ve diğer güçlü euro bölgesi ülkelerini euro-tahvilleri ve EFSF’nin güçlendirilmesi konusunda ikna etmek olacak.

   

  *Bu yazı Wall Street Journal'da "EU Gives Details On Talks Over Fund" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı