AB Mahkemesi, Porsche'un Volkswagen'i almasının önünü açtı

A.A.
23 Ekim 2007 - 12:35Son Güncelleme : 23 Ekim 2007 - 12:35

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen'in yabancılara satışını kısıtlayan kanunu iptal ederek şirket hisselerinin yüzde 31'ini elinde tutan lüks otomobil üreticisi Porsche'un tam kontrol sağlamasının önünü açtı.

Volkswagen'i 1960 yılında kısmen özelleştiren Almanya, eşzamanlı olarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle ne kadar hisse sahibi olursa olsun her bir yatırımcının oy hakkını yüzde 20'yle sınırlandırmıştı.

AB Komisyonu'nun 2005 yılındaki başvuru üzerine konuyu gündemine alan Avrupa Adalet Divanı'nın nihai kararında, Volkswagen'in korumak için gerek duyulan sözkonusu kanunun “azınlık hissedarlarının genel çıkarlarına” hizmet etmediği kaydedildi.

AB mahkemesinin iptal kararıyla Porsche'un şirket üzerindeki kontrolünü artıracağını düşünen yatırımcılar, Frankfurt Borsası'nda Volkswagen hisselerinin yüzde 2,5 artışla 184,87 avroya yükseltti.

Piyasa değeri 65 milyar avroyu bulan Volkswagen'de yaklaşık yüzde 31 hissesi bulunan Alman lüks otomobil üreticisi Porshe'un ardından Aşağı Saksonya eyaleti hisselerin yüzde 20'sini kontrol ediyor.

Yılda sadece 100 bin adetlik satışına rağmen sektörünün en yüksek kar marjına sahip şirketi olan Porsche, Volkswagen'i satın alırsa Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti ve Lamborghini markaları yanında ağır vasıta üreticileri Scania ve MAN'ın en büyük hissedarı haline gelecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı