AB liderleri 300 milyar Euro’yu tartıştı, 15 milyar Euro’da anlaştı

Hürriyet Haber
05.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Amerika’nın 850 milyar dolarlık kurtarma paketini yasalaştırmasının ardından Avrupalı liderler 300 milyar Euro’luk AB paketini tartışmak için Fransa’da bir araya geldi. Liderler ilk etapta iki yıl boyunca zor durumdaki küçük şirketlere yardımda bulunularak işsizlik sorununun büyümesini engelleyecek yıllığı 15 milyar Euro’luk kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

AMERİKA’nın 850 milyar dolarlık kurtarma paketini jet hızıyla yasalaştırmasının hemen ardından Avrupalı liderler 300 milyar Euro’luk AB (Avrupa Birliği) paketini tartışmak için Fransa’da bir araya geldi. Geçtiğimiz hafta Almanya’nın karşı çıktığı bu paket konusundaki tartışmalar sürerken AB ilk etapta yıllığı 15 milyar Euro’luk bir kurtarma paketi üzerinde anlaştı. Bu paket kapsamında AB üyesi ülkeler zor durumdaki küçük şirketlere 2011’e kadar yardımda bulunacak. Bu yolla da şirketlerin iflası sonucunda ortaya çıkabilecek işsizlik sorunu çözülmeye çalışılacak.

AB liderleri 300 milyar Euro’yu tartıştı, 15 milyar Euro’da anlaştı

Kredi hacmi artacak

Yeni karar kapsamında Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) 2011 yılına kadar küçük ve orta ölçekli firmalara verdiği kredi hacmi 30 milyar Euro’ya çıkartılacak. Bu kapsamda 2008 ve 2009 yıllarında EIB kredi hacmini yüzde 50 oranında artırarak 15’er milyar Euro’ya yükseltecek. Özellikle İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın acele edin çağrısında bulunduğu paket Avrupa için oldukça kritik olarak yorumlanıyor.

Bradford & Bingley’in ve Fortis’in devletleşmesi, Dexia’ya 6.4 milyar Euro enjekte edilmesi, Hypo Real Estate’in de Alman hükümetinin desteğiyle kurtarılması üzerine gözlerin çevrildiği Avrupa’da üye ülkelerin tamamı ’kriz kapıda mı’ endişesi yaşıyor. Fransa’da Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin ev sahipliğinde gerçekleşen zirveye Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın yanısıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’de davet edildi.

Almanya karşı çıkmıştı

Avrupa Birliği ’nde (AB) Hollanda’nın önerisiyle Dönem Başkanı Fransa tarafından sahiplenilen 300 milyar Euro’luk ortak banka kurtarma fonu oluşturulması fikri önceki gün Almanya’nın tepkisini çekmişti. Küresel krize en dirençli ülkelerden biri olduğu kabul edilen Avrupa ’nın en büyük ekonomisi Almanya, 700 milyar dolarlık kurtarma paketi hazırlayan krizin ev sahibi ABD’nin AB tarafından taklit edilmesine karşı çıkarak, her ülkenin kendi çözümünü uygulamasını istemişti. Toplantının ana konusunun da Almanya Başbakanı Angela Merkel’i paket konusunda ikna çabalarından oluştuğu söyleniyor. Alman Maliye Bakanlığı Sözcüsü Stefan Olbermann, "Böyle bir fona ihtiyaç yok. Finansal krizin daha da yayılması halinde tek bir paketle çözüm fikri uygulanabilir olmayacak. Bu, yeni devasa sorunlar yaratacak. Herkesin kendine uygun çözümü bulması doğru tercih olur" dedi.

Avrupa’da krize kim nasıl bakıyor

CHRISTINE LAGARDE

(Fransa Maliye Bakanı): Avrupa çapında kurtarma paketine banka iflası tehdidi altındaki küçük Avrupa ülkelerinin ihtiyacı var.

GORDON BROWN

(İngiltere Başbakanı): Sistemi temizleyebilmek için dünya liderleri birlikte çalışmalı. Bu sadece Avrupa’yı değil Amerika’yı da kapsamalı.

DOMINIQUE STRAUSS-KAHN

(IMF Başkanı): AB’de ülkelerinin tek olarak hareket etmeyerek, finansal krize karşı işbirliği içinde olması gerekiyor. AB’nin de, ABD gibi bir paketle krize yanıt vermesi büyük önem taşıyor.

FRANCOİS FILLON

(
Fransa Başbakanı): Bunu kolektif müdahale ile çözebiliriz. Dünya sorumsuz bir sitem yüzünden dipsiz bir kuyuya düştü. Doğru politikalar için birlik olmak gerek.

MERVYN KING

(İngiltere Merkez Bankası Başkanı): Kriz nedeniyle bankalara 40 milyar pound verdik. Artık 130 banka ile değil 1.700 banka ile ilgilenmek zorundayız.

FREDERİC OUDEA

(Societe Generale CEO’su): Domino etkisini ancak Merkez bankalarının ve hükümetlerin işbirliği ile aşabiliriz.

Resesyon iddiaları Fransa’ya sıçradı

İRLANDA’nın resesyona girdiği konusunun büyük yankı uyandırdığı Avrupa’da gözler şimdi de Fransa’ya çevrildi. Fransa Ulusal İstatistiklerine göre son çeyrekte yüzde 0.1 küçülen ülke şimdiden resesyona girdi. Fransa ikinci çeyrekte de 0.3 küçülmüştü. Fransa’nın 2008 yılı içinde yaşadığı daralmanın yüzde 0.9’u bulduğu belirtildi. İstatisliklere göre Fransa’nın tek sorunu durgunluk değil.

Lehman’ın alacaklıları JP Morgan’a dava açıyor

İFLAS başvurusu yapan Lehman Brothers’ın teminatsız alacakları şimdi JP Morgan’a karşı dava açmaya hazırlanıyor. Alacaklılar J.P. Morgan’ın henüz iflas başvurusunda bile bulunmadan Lehman Brothers’ın likidite krizi yaşamasına neden olduğunu iddia etti. JP Morgan ise bu iddialara karşın ’Alacaklılar ile mahkemede görüşürüz’ cevabı verdi. JP Morgan Lehman Brothers’a ait 17 milyar dolarlık nakti elinde tutuyordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı