Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB kültür ve sanat elçimiz

  Selçuk YAŞAR / İSTANBUL
  11 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 2011 - 00:29

  Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Gönüllü Elçisi olmayı kabul eden görme engelli sanatçı Metin Şentürk’e törenle rozet taktı. Bağış, Şentürk’ün AB ülkelerinde Türkiye’nin tanıtımı ve oralardaki engellilerin hayatını kolaylaştıran düzenlemelerin yurdumuza gelmesi için teşvik edici rol oynadığını vurguladı. Şentürk de, “İnşallah bir fasıl da ben açacağım” dedi.

  DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği İstanbul Ofisi’nde düzenlenen törenle ‘Avrupa Birliği Gönüllü Elçisi’ olmayı kabul eden sanatçı Metin Şentürk’e rozet taktı. Görme engelli Şentürk, basın mensuplarının genel seçimlerde milletvekili aday adayı olup olmayacağı yönündeki sorusuna, “Ben böyle bir göreve layık görülürsem mutlaka çok sıcak bakarım. Ama şu an bir şey yok” diye cevap verdi. Toplantı sonunda tekrar söz alan Şentürk, “AB sürecinde inşallah bir fasıl da ben açacağım. Udu alacağız, gideceğiz, başlayacağız fasıla bakalım ne olacak” dedi.

  25 yıldır mücadeleci

  Metin Şentürk’ün Türkiye’deki milyonlarca engelli için çok önemli bir rol modeli olduğunu belirten Egemen Bağış da şöyle konuştu: “Kendisi engellerin aslında engel olamayacağını ispat etmek için 25 yıldır bir mücadele ortaya koyuyor. Türkiye’de bazı şeylerin yapılabileceğini ispat etti. Bunu sadece Türkiye’de ispat etmekle kalmadı dünyada da ispat etti. Bir AB üyesi olan İngiltere’de kırılan bir rekoru Türkiye’de kırdı. Şentürk, dünyanın dört bir yanındaki farklı sivil toplum kuruluşlarıyla ve engelli kuruluşlarıyla temas kurdu. Onların Türkiye ile ilgili sorunlara eğilmesini ve Türkiye ile ilgili gerçek bilgilere kavuşmasını sağladı. AB üyesi ülkelerde ülkemizin tanıtımı ve oralarda engelli insanların hayatını kolaylaştıran düzenlemelerin Türkiye’ye gelmesi için çok teşvik edici rol oynadı. Kendisinden, AB sürecimizde Avrupa’nın farklı kamuoylarına, bizim ulaşmakta sorun yaşadığımız kamuoylarına onun ve onun arkadaşlarının ulaşabileceği düşüncesiyle Avrupa Birliği kültür ve sanat alanında fahri elçimiz olmasını rica ettim. O da kabul etti. Daha önce Sertab Erener, Demir Demirkan ve Ferhat Göçer bu teklifimizi kabul etmişti.”

  Sabrımızı denemesinler

  Bağış, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu arasında Erzurum’da yaşanan ‘AB diyaloğu’ ile ilgili soru üzerine de şunları söyledi: “Karşıyaka Basketbol Takımımızın bir sportif müsabaka için gittiği Rum Yönetimi’nde 5 basketbolcumuzun üzerine binlerce Kıbrıslı Rum’un yürümesi, çakmaklar, sis bombaları atılması, onları kovalamaları, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin değil devlet, kabile anlayışına bile daha ulaşamadığını göstermiştir. Onlara şu telkinde bulunmak istiyorum. Türkiye’nin sabrını denemesinler. Türkiye’nin AB süreci, Güney Kıbrıs için en ucuz ve en sağlam güvenlik poliçesidir.”

  Udu alıp bir fasıl da ben açacağım

  BAŞMÜZAKERECİ Egemen Bağış’ın törenle rozetini taktığı sanatçı Metin Şentürk çok mutlu olduğunu belirtti. Şentürk, “AB sürecinde inşallah bir fasıl da ben açacağım. Udu alacağız, gideceğiz, başlayacağız fasıla bakalım ne olacak” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı