Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB Komisyonu: Etik kural çalışması yok

  A.A.
  09 Şubat 2006 - 17:26Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 17:26

  AB Komisyonu, karikatür krizinin ardından medya kuruluşları için etik kurallar getirmeye hazırlandığı yönündeki haberleri yalanladı.

  Komisyonun adalet, özgürlük ve güvenlikten sorumlu Başkan Yardımcısı Franco Frattini, İngiliz Daily Telegraph gazetesinde çıkan bir haberle ilgili yaptığı açıklamada, “karikatür krizinde takındığı tavırla ilgili olası yanlış anlaşılmaları açıklığa kavuşturmak istediğini” bildirdi. “Temel hak ve özgürlüklerin daha ileriye götürülmesinden ve bunlara saygı gösterilmesinden sorumlu bir komiser olarak en başından beri basın özgürlüğünün, eleştiri hakkı dahil ifade özgürlüğünün AB'nin üzerine kurulduğu temel direklerden olduğunu vurguladım” diyen Frattini, bunları kısıtlama konusunda herhangi bir hakkı ve iradesi olmadığını kaydetti.

  Son 1,5 yıldır medya temsilcileriyle yakın temas içinde bulunduğunu da belirten Frattini, bu kapsamda eğer faydalı olacaksa medya sektöründe ve medya ile “inanç liderleri” arasında diyalog olanaklarını artırmayı önerdiğini hatırlattı.
  Böyle bir diyalogun son zamanlarda ortaya çıkan sorunların tartışılmasına yarayacağını anlatan Frattini, bunlardan birisinin de ”ifade özgürlüğü ile bireylerin derin dini inançları arasındaki uzlaşmanın nasıl sağlanabileceği” olduğunu kaydetti.

  Frattini, AB Komisyonu'nun hiçbir şekilde medya kuruluşları için etik kurallar getirmesinin söz konusu olmadığını bildirerek, “eğer gerekliyse gönüllü olarak uygun ve kullanışlı etik kurallar hazırlamanın medyanın sorumluluğunda bulunduğunu” ifade etti.

  Bu arada merkezi Libya'da bulunan yardım örgütü Dünya İslami Çağrı Toplumu'nun Başkanı Muhammed Ahmed Şerif, Frattini ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasının Müslümanların değerlerine “doğrudan saldırı” olduğunu belirterek, Avrupa medyasının “nefret programı” yürüttüğünü söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı