Dünya Haberleri

  AB, KKTC'ye kur yapıyor

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'yi kapısından geri çeviren Avrupa Birliği, Türkiye'siz birliğe girmeyeceğini ısrarla vurgulayan KKTC'yi tam üyelik müzakerelerine razı edebilmek için peşpeşe girişim yapıyor. AB Komisyonu Dışilişkiler Sorumlusu Hans van den Broek Rum kesiminde temaslar yaparken, bir hafta içinde Ada'yı ikinci kez ziyaret eden AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay, Türk tarafını ikna edebilmek için son kozlarını oynamaya başladı. Hannay ‘Kıbrıslı Türkler olmadan da üyelik müzakereleri başlayabilir ancak ilerleme sağlanamaz’ diyerek Rumların üyeliğe geçiş sürecinin sancılı olacağı mesajını verdi.

  Hannay önceki gün Ada'ya gelişinde yaptığı açıklamada ‘Kıbrıs’ın AB'ye tam üyelik müzakereleri 31 Mart'ta başlıyor. Bu yüzden Kıbrıslı Türklerin müzakerelere katılması gündemimizin en önemli maddesini oluşturuyor' dedi.

  Avrupa Birliği'nde iki bölgeli, iki toplumlu federal bir Kıbrıs görmek istediklerini yineleyen Hannay, ‘Bunun gerçekleşmesi için Türklerin müzakerelere katılması şart. Sayın Denktaş ısrarını sürdürürse, müzakerelere yalnızca Rum tarafıyla da başlayabiliriz. Ancak ilerleme sağlayamayız. Denktaş’ın görüşme talebimi reddetmesi üzücü. Görüşmeyi reddetmek diplomaside çok etkili bir yöntem değildir. Yine de görüşme talebinde ısrarlı olacağız' diye konuştu.

  Ada'ya ‘üyelik müzakerelerinde Türklere eşitlik statüsü’ formülüyle gelen Broek ve Hannay, dün Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'i bu öneri konusunda ikna etmeye çalıştı. Klerides'in öneriyi bugün toplanacak Ulusal Konsey toplantısına götüreceği açıklandı.

  Bu arada, Kıbrıs'ı dış politika gündeminin öncelikli maddeleri arasına alan ABD Yönetimi de Kıbrıs için devreye girmeye hazırlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Miller, önümüzdeki hafta Atina- Ankara-Lefkoşa üçgeninde temaslarda bulunacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı