Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB: KKTC seçimlerine müdahale etmeyin

  Hürriyet Haber
  17 Ekim 2003 - 10:59Son Güncelleme : 17 Ekim 2003 - 10:59

  Ankara'daki AB Büyükelçileri, Türkiye'nin KKTC'de Aralık ayında yapılacak seçimlere müdahale edilmemesi yönünde mesaj verdiler.

  Edinilen bilgiye göre, AB Büyükelçilerinin katılımıyla AB Dönem Başkanı İtalya'nın Büyükelçiliği'nde bir yemek verildi. Yemeğe, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış da katılarak komisyon çalışmaları ve öncelliklerine ilişkin bilgi verdi.

  "LEYLA ZANA SORUNUNA ÇÖZÜM BULUN"

  AB Büyükelçileri ise, Elkatmış'a Ankara Cezaevinde bulunan kapatılan DEP eski milletvekili Leyla Zana'ya ilişkin birçok soru yöneltti. Büyükelçiler, "Zana sorununa mutlaka bir çözüm bulunmalı" mesajını verdi.

  "DGM'LER KALKACAK"

  Mehmet Elkatmış de, DGM'lerin kapatılmasının ve yerlerine yeni mahkemelerin oluşturulmasının öngörüldüğünü söyledi.

  DGM'lerin kapatılmasının AKP'nin bir hedefi olduğunu, partinin programında bulunduğunu belirten Elkatmış, bu düzenlemenin yapılacağını ifade etti.

  "KIBRIS SEÇİMLERİNE MÜDAHALE ETMEYİN"

  Yemek sırasında ayrıca AB'nin büyük önem verdiği Kıbrıs sorunu da gündeme geldi.

  AB büyükelçileri Elkatmış'a, AB hükümetlerinin Aralık ayında KKTC'de yapılacak seçimlere "müdahale" yapılmasından endişe duyduğu görüşünü ilettiler.

  OMBUDSMAN GELİYOR

  Öte yandan, Elkatmış, bir soruya karşılık ombudsman uygulamasına geçileceğini, bu konuda ileri bir aşamaya gelindiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı