Dünya Haberleri

  AB karşıtlarında SYRİZA bayramı

  Hürriyet Haber
  27.01.2015 - 01:24 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da AB’ye kafa tutan radikal sol SYRİZA’nın başarısı, Avrupa genelinde yalnızca benzeri sol hareketleri değil sağcı popülist hareketleri de heyecanlandırdı.

  HEM Avrupa Birliği hem de Euro Bölgesi üyesi olan Yunanistan’da radikal sol SYRİZA’nın erken genel seçimlerden açık ara zaferle çıkması Avrupa Birliği genelinde Birlik’e şüpheyle yaklaşan siyasi hareketleri heyecanlandırdı. Alman Spiegel dergisine göre heyecan sadece radikal sol partilerle sınırlı değil. Örneğin Almanya’da AB karşıtı çizgisiyle tanınan sağcı Alman için Alternatif (AfD) adlı partinin lideri Bernd Lucke Avrupa Birliği’nin kurtarma planlarına karşıtlığı ile tanınsa da SYRİZA’ya hak verdi. Lucke, “Yunanistan için bir borç yeniden yapılandırması konusunda SYRİZA kesinlikle haklı. Ancak daha sonra bu ülke Euro’dan çıkmalı” dedi. Spiegel’e göre radikal sol partiler için SYRİZA lideri Aleksis Çipras’ın başarısı AB’de kemer sıkma politikalarına son verilmesi için bir umut.

  PODEMOS: 2015 DEĞİŞİM YILI

  Bu sol hareketlerden en önemlisi ise İspanya’da faaliyet gösteren Podemos (Yapabiliriz) hareketi. Partinin genç lideri Pablo Iglesias Turrion, SYRİZA’nın başarısı üzerine yaptığı açıklamada sıranın İspanya’ya geldiğini söyledi. Iglesias, 2015 yılının İspanya’da aynen Yunanistan’da olduğu gibi değişim yılı olacağını savunarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in İspanya’yı artık arka bahçesi gibi kullanamayacağını iddia etti. İspanya’da Aralık 2015’te genel seçimlerin yapılması bekleniyor.
  Lucke gibi sağ kanat popülist liderler ise Çipras’ın başarısını kendi gündemleri için önemsiyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı