Gündem Haberleri

  AB kapısı Türk göçmenlere kapalı

  Hürriyet Haber
  19.07.2001 - 15:17 | Son Güncelleme:

  Türkiye Araştırmalar Merkezi Direktörü Faruk Şen, Almanya'nın ve diğer AB ülkelerinin önümüzdeki süreçte yeniden göçmen almaya başlayacaklarını söyledi. Şen, "Ancak alınacak göçmenler öncelikle AB'ye aday diğer 12 ülke arasından temin edilecek" dedi.

  SERBEST DOLAŞIM HAKKI İÇİN BAŞVURULMALI

  AB ve Almanya'nın göçmen ihtiyacının sadece Türkiye'ye yönelik olmadığını, AB'ye tam aday 12 ülke ile diğer birçok dünya ülkesini de kapsadığını anlatan Prof. Dr. Şen, bu aşamada Türkiye'nin yapması gerekenlere dikkati çekti.

  "Türkiye olarak elimizde bir koz var. Türkiye, 1963 Ankara Anlaşması'ndan doğan serbest dolaşım hakkını bir an önce talep etmeli" diye konuşan Prof. Dr. Şen, bu konuda gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gerekse Dışişleri Bakanlığı'nca adımların atılması, konunun gündeme getirilmesi gerektiğini vurguladı.

  Serbest dolaşım hakkı elde edilmesi durumunda isteyen herkesin, istediği bir ülkeye giderek, 90 gün içinde iş ve ev olanaklarını sağlaması durumunda o ülkede kalabileceğini kaydeden Prof. Dr. Şen, bukonunun göçmen alımından daha önemli olduğunu söyledi. 

  ALMANYA 500 BİN GÖÇMEN ALACAK

  Federal Alman İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen Göç Komisyonu'nun hazırladığı Göç Raporu'na göre, Almanya'nın bugünkü aktif endüstriyel yaşamı sürdürebilmesi için 500 bin göçmene ihtiyaç bulunuyor.

  Türkiye Araştırmalar Merkezi Direktörü Faruk Şen, düzenlediği basın toplantısında Avrupa Birliği'nde ve Almanya'da artan göçmen ihtiyacı ve göç tartışmalarını değerlendirdi.  Şen, Almanya'da varolan yabancı düşmanılığı nedeniyle 50 bin göçmenin alınmasının tavsiye edildiğini bildirdi. Bu 50 bin kişilik göçmen kotasının 2002 yılı başına kadar kesinleşeceğini dile getiren Şen, "Göçmenlerin 20 bini hiçbir oturma süresi sınırlanmadan, 20 bin civarındaki kişi gereksinim duyulan branşlarda geçici 5 yıllık süre için, 10 bin civarında 16-21 yaş grubundaki göçmen ise Almanya'nın ihtiyaç duyduğu alanlarda vasıflı işçilik için eğitim görecekler" dedi.

  Şen, 2002 yılında Almanya'da gerçekleşecek seçimlerin ardından 500 bin kişilik göçmene de kapıların açılacağını kaydetti. Şen, AB'ne ülkeler bazında bakıldığında  İspanya başta olmak üzere Yunanistan'a kadar bütün AB ülkelerinin yeni göçmen kabul etmeye başladıklarına dikkat çekti. Şen, yalnız İspanya'nın şu anki göçmen ihtiyacın 1 milyon 200 bin kişiye vardığını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı