Dünya Haberleri

  AB isyanı

  Serkan DEMİRTAŞ / MADRİD
  17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği’nin gelecek ayki hükümetler arası konferansında açılmasına kesin gözüyle bakılan “çevre” başlığı tehlikeye girdi.

  Bazı Avrupa ülkeleri siyasi gerekçeler öne sürerek bu başlığın açılmasını engellemeye çalışıyorlar. Bu gelişmeye sert tepki gösteren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Siyasi hiçbir boyutu olmayan çevre başlığına bile tahammül göstermiyorlar. Bizim müzakere sürecimizi siyasi nedenlerle bloke etmeye çalışmak hiç adil değil” diye konuştu.

  Çevre başlığının açılması durumunda Türkiye’nin açmayı başardığı başlık sayısı 35’de 12 olmuş olacak. AB, Türkiye’nin limanlarını Güney Kıbrıs’a açmaması nedeniyle 8 başlığı askıya almıştı. Fransa da tam üyelikle doğrudan bağlantılı 5 başlığı veto edeceğini açıklamıştı.

  Bunların dışında da Güney Kıbrıs yönetimi, enerji ve eğitim-kültür gibi başlıkları siyasi nedenlerle engelliyor. İşte bu durum, Ankara’da hem kızgınlığa hem de düş kırıklığına neden oluyor.

  Rumlar engelliyor
  Davutoğlu, “AB ile Avrupa’nın enerji güvenliğini nasıl sağlarız diye konuşuyoruz, Nabucco’yu yaşama geçirmeyi ele alıyoruz ama enerji başlığını Güney Kıbrıs vetosu nedeniyle aşamıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

  Aynı AB üyesinin eğitim ve kültür başlığının açılmasını da iki yıldır engellediğini anımsatan Davutoğlu, “Müzakerelerin seyri açısından yeterince hızlı olmamakla eleştiriliyoruz acaba bizim yüzümüzden mi yoksa sürekli siyasi engeller yaratan AB yüzünden mi?” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı