Dünya Haberleri

  AB İsrail'in tahliyesinden rahatsız

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail polisinin, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah semtinde düzenlediği operasyonla bazı Filistinli aileleri evlerinden tahliye etmesi AB tarafından tepki çekti.

  AB'nin dönem başkanı olan İsveç hükümetinden yapılan açıklamada, iki Filistinli ailenin tahliye edilmesinden ve yerlerine İsrailli ailelerin yerleştirilmesinden duyulan rahatsızlık dile getirildi.  

  Hükümet sözcüsü Anders Jorle, uygulamanın ciddi endişelere yol açtığını belirtti ve İsrail'in Stockholm'deki büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını söyledi.

  İSRAİL'İN FAALİYETİ YASADIŞI

  Sözcü, Doğu Kudüs'teki ev yıkımlarının, tahliyelerin ve yerleşimci faaliyetlerinin uluslararası kanunlara göre yasadışı olduğunu kaydetti.

  TÜRKİYE İSRAİL'E KAYGISINI BİLDİRDİ 
   
  Türkiye de, İsrail polisinin Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah semtinde iki gün önce düzenlediği operasyonla bazı Filistinli aileleri evlerinden tahliye etmesini ve anılan binaları yerleşimcilere tahsis etmesini kaygıyla karşıladığını bildirmişti.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu ve benzeri uygulamaların İsrail'in uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine ve en temel insan haklarına aykırı bulunduğu ve İsrail-Filistin ihtilafının çözüme kavuşturulması amacıyla amacıyla müzakerelere yeniden başlanması için elverişli ortamın yaratılması yönündeki çabalara zarar vermekte olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, İsrail'in uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine uymasını ve taraflar arasında güveni zedeleyecek adımlardan ve Doğu Kudüs'ün statüsünü değiştirecek uygulamalardan kaçınmasını barış çabalarının selameti bakımından hayati bir konu olarak görüyor ve söz konusu uygulamaların acilen durdurulması çağrısında bulunuyoruz" denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı