Gündem Haberleri

  AB: İsrail'in Beyrut'u haritadan sileme hakkı yok

  BRÜKSEL (A.A)
  02.08.2006 - 15:28 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonunun insani yardımlardan sorumlu üyesi Louis Michel, İsrail'in kendini savunma hakkının arkasına sığınarak, Beyrut'u haritadan silemeyeceğini söyledi.

  Michel, Belçika RTBF radyosuna yaptığı açıklamada, “İsrail vazgeçilmez kendini savunma hakkına sahiptir. Meşru şekilde kendini koruyabilir. Fakat bu, İsrail'e Beyrut'u haritadan silme, temel altyapısını yok etme, Kana ve diğer saldırılarda gördüğümüz gibi dramatik yan etkilere neden olma hakkı tanımaz” dedi.

  Eski Belçika dışişleri bakanı da olan Michel, uzlaşma sağlayamadığı için İsrail saldırıları karşısında etkin ve tutarlı bir tutum takınamayan AB'yi de eleştirerek, “Bütün bunlar söylenmeli, ama biz yeterince söyleyemiyoruz. Sonuçta İsraillilerin böyle saldırılar düzenlemeye hakkı olduğunu düşünmelerine izin vermiş oluyoruz” diye konuştu.

  İsraillilerin son yıllarda tercih ettiği askeri yöntemin, İsrail'i tarihinin en büyük güvenlik zaafına soktuğunu vurgulayan Michel, Filistin ve Lübnan'a en fazla uluslararası yardım sağlayan AB'nin bu çabasını sürdüreceğini kaydetti.
  Yaptıkları yardımların bir anlamda “İsrail'in yıktıklarını yerine koymaktan” ibaret olduğunu itiraf eden Michel, “Yeniden inşa etmekten başka seçeneğimiz yok. Çünkü yaşamak zorunda olan Filistinliler ve Lübnanlılar var” dedi.
  Michel, Belçika'nın Le Soir gazetesine verdiği demeçte ise AB'nin politik ağırlığının yardım kapasitesine ulaşamamasından yakındı. AB'nin etkisizliği karşısında adeta isyan eden Louis Michel, “AB'nin ne zaman kendi (tek) dışişleri bakanı olacak? Ne zaman tek ses olacağız? Ne zaman gerçek bir savunmamız olacak? Ne zaman?” dedi.
  Dönem Başkanı Finlandiya'nın çağrısıyla İsrail'in Lübnan ve Filistin saldırılarını görüşmek üzere dün olağanüstü toplanan AB dışişleri bakanları, İngiltere ve Almanya'nın itirazı üzerine “acil ateşkes çağrısı” yapamamıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı