Dünya Haberleri

  AB-İsrail arasında ipler geriliyor

  hurriyet.com.tr
  01.12.2009 - 12:55 | Son Güncelleme:

  İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, AB ülkeleri dışişleri bakanlarının önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda, tek taraflı ilan edilecek, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanımalarının beklendiğini yazdı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, böyle bir hareketin AB'nin Ortadoğu'daki arabulucu rolüne zarar vereceğini belirtirken Avrupalı liderleri uyardı.

  AB dışişleri bakanlarının 7 Aralıkta Brüksel'de başlayacak ve barış sürecinin ele alınacağı iki günlük toplantılarının sonunda, Ortadoğu politikasına yönelik bir açıklama yapılması bekleniyor.

  Haaretz, AB dönem başkanı İsveç tarafından hazırlandığı belirtilen bir taslak belgeyi ele geçirdiğini bildirerek, AB dışişleri bakanlarının bu zirvede, Kudüs'ün hem İsrail, hem de Filistin'in başkenti olması çağrısında bulunacaklarını savundu.

  Haberde, İsveç'in taslak metninin, İsrail ile Filistinliler arasındaki nihai statü görüşmelerinin kilit noktalarından biri olan Kudüs ile ilgili çözüm hakkında AB'nin ilk resmi ifadesi olduğu kaydedildi.

  Taslak metinde, barış sürecindeki çıkmaz nedeniyle AB'nin endişelerinin dile getirildiği ve öngörülen takvime uygun olarak taraflar arasında müzakereler yapılması çağrısında da bulunuluyor. Metinde, bu konuyla ilgili olarak, "Amaç, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden oluşan, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, demokratik, kalıcı ve (İsrail ile) yan yana bir Filistin devletidir" ifadelerine yer veriliyor.

  İSRAİL'DEN UYARI

  İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bugün yapılan açıklamada, böyle bir adımın AB'nin Ortadoğu'daki arabulucu rolüne zarar vereceği belirtildi

   

  Bakanlık, AB'nin enerjisini Filsitinlileri barış görüşmelerine tekrar başlamaya ikna etme yönünde harcamasını önerdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı