Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB ile sosyal politika-istihdam taraması başladı

  BRÜKSEL (A.A)
  08.02.2006 - 10:36 | Son Güncelleme: 08.02.2006 - 10:36

  Türkiye-AB müzakere sürecinde 19'uncu başlık olan sosyal politika ve istihdamla ilgili tanıtıcı tarama toplantısı başladı.

  AB Komisyonu'nda üç gün sürecek toplantıda Türk heyetinin koordinatörlüğünü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı yürütüyor.

  AB Komisyonu'nun genişleme ile istihdam, sosyal işler ve eşit fırsatlar genel müdürlükleri uzmanları tarafından ilgili başlıkta topluluk müktesebatının Türk tarafına aktarılacağı toplantıda, çalışma saatleri, çalışma koşulları, farklı sektörlerde çalışan işçileri ilgilendiren düzenlemeler, işçi sağlığının korunması, sosyal diyalog, istihdam politikası, kaçak işçiler, mesleki yönlendirme, sosyal koruma programları, özürlüler, ayrımcılıkla mücadele ve fırsat eşitliği konuları ayrıntılı olarak ele alınacak.

  Bütün sektörleri yakından ilgilendiren sosyal politika ve istihdam başlığında AB müktesebatına uyum için Türkiye'nin özellikle çalışma hukuku, işçi sağlığı ve güvenliği ile sosyal korumayla ilgili reformlarını sürdürmesi ve sendikal hakları kısıtlamalar olmaksızın sunması isteniyor.

  Sosyal politika ve istihdam başlığında Türk tarafının AB Komisyonu'nu bilgilendireceği ayrıntılı tarama toplantısı ise 20-22 Mart tarihleri arasında yapılacak.

  Öte yandan tarama süreci tamamlanan bilim ve araştırma başlığında AB Komisyonu'nun, Türkiye ve Hırvatistan ile ön koşulsuz şekilde müzakerelere başlanmasını öneren raporunu üye devletlerin onayı için dün Konsey'e göndermesinin ardından oybirliğiyle karar alınması bekleniyor.

  Olumsuz bir gelişme yaşanmadığı takdirde bir ay sonra başlanabileceği belirtilen ilgili başlıktaki müzakerelerin, topluluk müktesebatının azlığı dikkate alınarak yine Avusturya dönem başkanlığı süresinde tamamlanarak, geçici olarak kapatılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı