AB ile fikri ekonomik ve parasal politika taraması başladı

BRÜKSEL (A.A)
16.02.2006 - 12:57 | Son Güncelleme:

Türkiye-AB müzakere sürecinde 17'inci başlık olan fikri ekonomik ve parasal politikayla ilgili tanıtıcı tarama toplantısı başladı.

AB Komisyonu'ndaki toplantıda Türk heyetine ortak para avro, Avrupa Merkez Bankası'nın ve işleyişi, İstikrar ve Büyüme Anlaşması (Maastricht Kriterleri), Ekonomik ve Parasal Birlik'e katılım, ekonomik verilerle ilgili istatistiklerin hazırlanışı ve döviz kuru politikası gibi konularda topluluk müktesebatı anlatılacak.

AB Komisyonu'nun hazırladığı son ilerleme raporunda, merkez bankalarının bağımsızlığına vurgu yapılarak Türkiye'nin enflasyon hedefi koymasının sorun teşkil ettiği kaydedilmişti.

Raporda, Türkiye'nin ekonomik ve parasal politika başlığında AB müktesebatına uyum konusunda “bazı ilerlemeler sağladığı fakat bunun sınırlı kaldığı” ifade edilmişti. Bugünkü ekonomik ve parasal politika toplantısıyla birlikte Türkiye, müzakereler için belirlenen 34 başlıktan 13'ünde tanıtıcı taramayı tamamlamış olacak. Türkiye-AB tarama sürecine, 20-24 Şubat tarihlerinde birinci başlık olan malların serbest dolaşımıyla ilgili ayrıntılı tarama toplantısıyla devam edilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı