Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB ile en kritik hafta

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye bugün Avrupa Birliği ile ilişkilerinde çok kritik bir dönemece giriyor. Kıbrıs ve Ege dayatmaları yüzünden tadı kaçan Katılım Ortaklığı Belgesi, AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısında netlik kazanacak. Çıkacak sonuca göre, AB üyeliği yolunda ya Türkiye'nin önü açılacak, ya da ilişkiler yeniden sancılı bir döneme girecek.

  ANKARA-AB ilişkilerinin geleceğinde büyük rol oynarak, Türkiye'nin tam üyeliğe geçişinin önünü açacak ya da Birlik ile ilişkilerini yeniden sancılı bir döneme sokacak ‘‘en kritik hafta’’ bugün start alıyor.

  Bugün başlayacak ve Türkiye ile ilgili Katılım Ortaklığı Belgesi'nin (KOB) görüşüleceği AB Genel İşler Konseyi'nde haftalardır tartışmalara yol açan Kıbrıs ve Ege konularının belgedeki durumu netleştirilecek.

  Bunun ardından gözler, 7-8 Aralık'ta Nice'de gerçekleşecek AB Zirvesine çevrilecek. Zirve'nin sıkıntılı olup olmayacağı KOB'un Türkiye'yi ve Yunanistan'ı ne derece tatmin ettiğine bağlı olacak. Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Nice'e gidip gitmeyeceği de tamamen KOB ile ilgili sonuca bağlı.

  Ayrıca, geçen Cuma günü AB Türkiye Masası Şefi Alain Servantie'nin sözde PKK başkanlık konseyine AB anteti ile yazdığı mektubun ardından ne gibi gelişmelerin olacağı da merak konusu. Ankara'nın kellesini istediği ve mektubu ile PKK'yı resmi muhatap alan Servantie hakkında, AB'nin ne yapacağı merakla bekleniyor. Bütün bu gelişmeler, işler yolunda giderse, Türkiye'nin 20 Aralık'ta sunmayı planladığı şimdilik sallantıda olan ‘‘ulusal programı’’nın da geleceğini belirleyecek.

  Yunanistan direniyor

  Türkiye'nin KOB'un kısa vadeli öncelikler bölümünde Kıbrıs sorunun bulunmasına karşı çıkması, Yunanistan'ın ise bununla birlikte Ege sorununu da KOB'a koydurmak istemesi, konseyi oldukça zorlayacak. Bu nedenle AB dönem başkanı Fransa'nın son dakikaya kadar hem Ankara, hem de Atina'yı memnun edecek bir formül üzerinde çalışması bekleniyor. Konseyin topu yeni dönem Başkanı olacak İsveç'e atması da ihtimal dahilinde.

  Etkili üyeler Türkiye'den yana

  Ankara geçen hafta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu ile AB'den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna'yı, 15 AB üyesi ülkeye göndererek ‘‘KOB faaliyetleri’’ni tamamladı. Loğoğlu ve Alptuna, temaslarıyla ilgili Dışişleri Bakanı İsmail Cem'e verdikleri bilgilerde, başta dönem başkanı Fransa olmak üzere Almanya ve İngiltere gibi nüfuzlu ülkelerin, Türkiye'nin ‘‘KOB Helsinki Sonuç Bildirgesi dikkate alınarak hazırlanmalı’’ görüşüne olumlu baktıklarını belirttiler. Diplomatlara göre Atina dışındaki bütün AB üyeleri, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda ne kararlı olduğunu anladılar.

  Fransa'nın formülü

  7-8 Aralık'ta yapılacak Nice zirvesi'nin sıkıntılı geçmesini arzulamayan Fransa, KOB içinde ‘‘siyasi diyalog’’ başlığı adı altında yeni bir paragraf üzerinde çalışıyor. Fransa, söz konusu başlıkla AB'nin iki ülke arasındaki diyaloğa tam desteğini sürdüreceği mesajını vermek istiyor. Ancak Türkiye bu pragrafta da Kıbrıs için ‘‘kısa vadeli öncelikler’’, Ege sorunu için de ‘‘orta vadeli öncelikler’’ bölümlerinin bulunacağına kesin gözle baktığı için, bu formüle de pek sıcak bakmıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı