Ege Haberleri

  AB için yurt dışında fidanlık kiraladılar

  Arzu ÇETİK / İZMİR (DHA)
  01.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de aile işletmesi olarak başlayan 1960’lı yıllardan sonra değer kazanmaya başlayan fidancılık AB’ye açılıyor.

  İzmir Ödemiş’e bağlı Bademli’de beldenin adını taşıyan ve 1971’den bu yana faaliyet gösteren, sadece meyve fidanı değil, süs bitkileri, zeytinyağı, süt üretimi de yapan 300 ortaklı Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, AB’ye ihracat yapmanın önündeki engelleri aşmaya çalışıyor.

  AB’nin güvenilir gıda kapsamında korumacı tedbirlerle Türkiye’den fidan ithal etmemesi nedeniyle, ihracat çözümü için üye ülkelerde üretim yapılacak. 1984-1986 arasında Suriye’ye 2 milyon fidan satan kooperatif, Ortadoğu ülkelerine de 10 milyon fidan gönderdi, şimdi de AB’yi hedef aldı.

  Her şeyi yapıyoruz

  Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Romanya’da 400, Bulgaristan’ta bin 800 dönüm araziyi 5 yıllığına kiraladıklarını belirterek, önümüzdeki yıldan itibaren meyve fidanı yetiştirmeye başlayacaklarını söyledi. Hedeflerinin AB üyesi bu iki ülkede yetişen meyve fidanlarını diğer AB üyelerine ihraç etmek olduğunu ifade eden Bilgi, "AB bize herşey satıyor. Biz de onlara satmak için herşeyi yapıyoruz. Bulgaristan ve Romanya’da meyve üzerine deneme bahçeleri kuracağız. İki yıldır bunun üzerinde çalışıyoruz. AB’nin damak zevkine uygun Türkiye’de çeşit yok. Belki 10’u geçmez. AB üyesi ülkeler kendi bakanlığı bünyesine tescillendirmiş. Onlar kendi serbest dolaşımı içinde alışveriş yapıyorlar. Onların çeşit listesinde senin ürünlerin olmayınca ’bu pazara giremezsin’ diyor. Biz de engeli aşmak için onların damak tadına uygun meyve veren fidanları üreteceğiz. Türkiye’den bir kooperatif ilk defa Avrupa’da üretim yapacak" dedi.

  Maliyetler daha düşük

  Ortaklarının Romanya ve Bulgaristan’da üretim yapmaları için öncü olmak istediklerini belirten Bilgi, arazi bedellerinin de daha düşük olduğunu vurguladı. Bilgi, "Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde araziler bomboş. Burada kiraladığımız araziden daha kaliteyi araziyi daha ucuza kiralıyoruz. Sulama daha ucuz. İklimin getirdiği avantaj da var. Maliyetler üçte iki oranında daha ucuz" diye konuştu.

  YANGIN BÖLGELERİNE FİDAN

  Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 5 yıldır yangın bölgelerine ücretsiz fidan gönderiyor. Başkan Selçuk Bilgi, yangın çıkan yerlerin orman müdürlüklerine yazı gönderdiklerini, talep geldiği takdirde yanan yerin ekolojisine uygun ücretsiz fidan gönderdiklerini söyledi.

  RÜZGAR TÜRBİNİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Selçuk Bilgi, yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde de projeler geliştirdiklerini, rüzgar türbinleri kurmak üzere meteorolojik çalışmaları başlattıklarını açıkladı. Bilgi, "İlk etapta 28 türbin kurmak üzere çalışma başlattık. Marmara Üniversitesi ile çalışmalarımız var" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı