AB için ‘sivil zirve’ toplanıyor

Çiğdem TOKER / ANKARA
03.09.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Baş müzakareci Ali Babacan, Avrupa Birliği (AB) ile 3 Ekim’de başlaması beklenen müzakereler öncesinde, 46 sivil toplum kuruluşu başkanına mektup göndererek, 9 Eylül’de toplanacak olan Sivil Toplum Zirvesi’ne davet etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Babacan’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) zirvesi, Ankara Palas’ta yapılacak.

MEKTUP GÖNDERDİ:

Babacan, 46 kuruluş başkanına gönderdiği mektupta, 3 Ekim’de yeni bir döneme girileceğini belirterek, hükümetin ‘önümüzdeki sürece ilişkin tutum ve yaklaşımlarını ifade etmek hem de STK başkanlarını dinlemek’ amacıyla bu toplantıya katılmalarını istedi.

İHD DE ÇAĞRILDI:

Sabah Başbakan Erdoğan’ın konuşmasıyla açılacak olan STK Zirvesi, iki oturum halinde yapılacak. Davetiye gönderilen 46 STK arasında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Türk-İş, Hak-İş, gibi kuruluşların da yer aldığı, iş dünyasını temsil eden meslek örgütleri, sendikalar, kadın örgütleri, tüketici kuruluşları, AB ile ilgili vakıflar yer alıyor. Babacan’ın listesinde İnsan Hakları Derneği’nin de bulunduğu öğrenildi.

5’ER DAKİKA SÖZ:

9 Eylül’de yapılacak toplantıda, davet edilen bütün STK’ların başkanlarına en az beşer dakika söz verilecek. STK’ların aktardığı görüş ve düşüncelerin not edileceği ve müzakere sürecinde fonksiyonel bir işlev göreceği belirtildi. Ankara Palas’ta düzenlenecek STK zirvesiyle AB’Ye ‘STK ile beraber yürüyoruz’ mesajı verilirken, kuruluş başkanlarına söz verilerek görüşleri yazılı hale getirilecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı