AB Heyeti: Kuş gribi önlemleri hızlı ve yerinde alınmış

Hürriyet Haber
17 Ekim 2005 - 21:43Son Güncelleme : 17 Ekim 2005 - 21:43

Banvit A.Ş tarafından Bandırma Ticaret Odası'nda verilen yemekte konuklara, yayla çorbası, hindi salamından börek, piliç kıymasından yapılmış gözleme, piliç şiş ve hindi soteden oluşan bir mönü sunuldu.

TAIEX heyeti başkanı Erik Stougaard, halkın tavuk ve hindi eti tüketmesinde kesinlikle bir sakınca olmadığını, bu hastalıkla ilgili tek riskin, yalnızca hasta olan hayvan sürüsüyle temas eden insanlar için sözkonusu olduğunu söyledi.
Özellikle hasta hayvanların dışkılarıyla temas edilmesinin risk oluşturduğunu kaydeden Stougaard, sağlıklı bir sürüden elde edilmiş beyaz eti tüketmede hiçbir sakınca bulunmadığını kaydetti.

Erik Stougaard, Balıkesir'de çeşitli incelemeler yaptıklarını ve Türk meslektaşlarıyla istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, ”Bizim görevimiz bu. Bütün görüşlerimizi, bir rapor haline getireceğiz ve AB Komisyonu'na sunacağız. Fakat yalnızca size şunu söyleyebilirim; Gerçekten Türkiye'de bu vakayla ilgili alınmış olan önlemler, gayet hızlı ve yerinde olmuş” dedi.

Hastalıkla ilgili bazı yanlış anlaşılmalar olduğuna belirten Stougaard, Kuş Gribi'nin bir hayvan hastalığı olduğunu, çok çok istisnai durumlarda, özellikle hasta olan hayvanlarla temas halinde insanlara geçebileceğini, böyle bir durumun da Türkiye'de oluşmadığını söyledi.

Erik Stougaard, hastalığın insanlarda görülmesine yalnızca Uzakdoğu'da rastlandığını belirterek, şöyle devam etti:
“Burada da hasta hayvan sürüleri çok fazlaydı. Olay, tamamen bir salgın haline gelmişti. Dolayısıyla hasta hayvanlarla temas eden insan sayısı çoktu. Bu yüzden hastalık, insanlara da geçti. Bunu özellikle belirtmemin nedeni, basın, hastalığın özellikle insanlara bulaşması yönüyle çok fazla ilgileniyor.”

Konuk heyet başkanı, “Mönüdeki tavuk etinden yapılan yemeği beğendiniz mi?” sorusuna da “Evet. Çok lezzetliydi. İkincisini de yedim” cevabını verdi.

(a.a.)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı