Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB, gaz konusunda Rus Gazprom'a bağımlılığını azaltacak

  A.A.
  23.10.2007 - 17:33 | Son Güncelleme:

  AB'nin Rus gazına olan bağımlılığını önümüzdeki 10 yıl içinde azaltmak için nükleer enerjiye ve Orta Asya ülkelerinden gaz alımına ağırlık vereceği bildirildi.

  AB'nin Enerji İşlerinden sorumlu komiseri Andris Piebalgs, Rusya Enerji Bakanı Viktor Hristenko ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, enerji satın aldıkları kaynakları çeşitlendirmelerinin önündeki en büyük engelin Orta Asya ülkeleriyle kabul edilebilir bir fiyat üzerinde anlaşamamanın olduğunu kaydetti.

  Piebalgs, gelecek 10 yılda yapılacak şeyin kaynakları çeşitlendirme çalışmaları olacağını belirterek, “Nabucco koridorunu güçlendireceğiz, daha fazla nükleer enerji, daha sağlam altyapı ve teknolijiye önem vereceğiz” diye konuştu.

  Dünyanın en büyük gaz satan şirketi olan Gazprom Avrupa'nın gaz ihtiyacının yüzde 25'ini karşılarken, gelecek 10 yılda yeni boru hattının devreye girmesiyle AB'ye verdiği 150 milyar metre küplük gazın miktarını 200 milyar metre küpe çıkarmayı planlıyor.

  Gaz ihtiyacı ve temininin yapısının gelecek 5 yıl içinde değişeceğini ifade eden Piebalgs, “10 yıl içinde AB'nin Rus gazına bağımlılığı daha da az olacağına inanıyorum. AB gazın değişik kullanım yöntemlerini geliştiriyor ve yeni bir altyapı inşa ediyor” diye konuştu.

  Rus gazprom Nabucco projesinin sadece kendilerinin katılması halinde başarılı olabileceğini aksi takdirde projeye yeteri kadar gaz rezervi sağlanamayacağını savunuyor. Gazprom Nabucco projesine rakip olarak Karadeniz'den geçerek Bulgaristan'a uzanacak Doğu Akım Boru Hattı Projesi'ni önermişti.

  Piebalgs, bu tip projelerinin siyasi boyutundan ziyade fiyatıyla ilgilendiklerini belirterek, “Jeopolitik durum beni kaygılandırmıyor. Bizi kaygılandıran boyut fiyat” dedi.

  Hristenko ve Piebalgs'ın görüşmede, AB'nin enerji sektöründe rekabeti artırma politikası çerçevesinde enerji üreticilerinin ulaştırma ve dağıtım tesislerini Avrupa'da kurmalarına yönelik sınırlandırma konularını ele almaları bekleniyor.

  Gazprom, Batı Avrupa'Daki faaliyetlerini genişletmek ve dağıtım ağına dahil olmak istiyor ve bu politika yüzünden sınırlandırılmak istemiyor.

  Rus yetkililer ve Gazprom, Avrupa'nın bu konudaki politikasına karşı çıkarak, Avrupalı şirketlerin Rusya'daki enerji kaynaklarına ulaşımını sınırlamakla misilleme yapabileceği uyarısında bulunuyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı