Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB, elçiliklere 'karikatür saldırılarını' kınadı

  VİYANA (A.A)
  05 Şubat 2006 - 11:49Son Güncelleme : 05 Şubat 2006 - 13:05

  Avusturya'nın dönem başkanlığındaki AB, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını protesto edenlerin bazı Avrupa büyükelçiliklerine de saldırılar düzenlemesini kınadı.

  AB dönem başkanlığı tarafından dün geç saatlerde yayımlanan açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam'da Danimarka, İsveç ve Norveç büyükelçiliklerinin ateşe verilmesi, Filistin topraklarında BM bürolarına düzenlenen saldırılarla birlikte Avrupa vatandaşlarına ve mülklerine yönelik tehdit ve saldırı dalgasının kınandığı kaydedildi.

  Bu tür eylemlerin hiçbir biçimde meşru gösterilemeyeceği ve kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, ilgili bütün yetkililerin, Avrupa vatandaşlarının ve mülklerinin güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri alması talep edildi.
  Açıklamada, “gerilimin bu noktasında AB dönem başkanlığının bütün ilgililere acilen, itidalli olmaları, şiddetten kaçınmaları ve yeni şiddet eylemlerini önlemeleri çağrısında bulunduğu” ifade edildi.

  Şam'da dün protestocular, Danimarka ve Norveç elçiliklerine yürüyerek, büyükelçilik binalarını ateşe vermişlerdi. Danimarka elçiliğinin bulunduğu 3 katlı binada Şili ve İsveç elçiliklerinin de görev yaptığı belirtilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı