Gündem Haberleri

  AB diyetisyen ama sağlığı bozuk

  ANKARA
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “AB bir diyetisyen ama bugünlerde sağlığı bozuk” derken, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “AB sürecine ‘Büyük Türkiye’ vizyonunun bir parçası olarak baktık, bakmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

  Bağış ve Atalay, dün TOBB’da düzenlenen ‘Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Bağış, toplantının açılışında şöyle konuştu:

  Anne ve AB şefkati

  17 Aralık 2004’te Brüksel’de yaşadığımız sinirleri bozan 48 saati yeniden düşündüm. O zamanlar Türkiye’nin çok ayıpları, halletmesi gereken demokrasi sorunları vardı. İnsanlar ana dilinde konuşmaya korkuyorlardı, fikirlerini özgürce dile getiremiyorlardı. Türkiye hayatın her anında AB sürecinin etkilerini görmeye başladı. Bebek mamalarında genetiğiyle oynanmış ürünleri çıkarıp, geleneksel anne şefkati ve AB şefkatini birleştirebiliyorsak demek ki Türkiye doğru yolda.
  Avrupa’da insanlar vagonlara doldurulup sınır dışı edilirken, Türkiye açılım üzerine açılım yaparak, ilham verecek bir noktaya geliyor. Eğitimde bu kadar reform yaptık ama AB eğitim faslını açmıyormuş. Neden? Rum kesimi engel koyuyormuş. Derdine yansın. AB bir diyetisyen ama bugünlerde sağlığı bozuk. Kendi reçetesine uyamıyor. Biz o reçeteyi uygulayacağız ve sonunda tam üyelik gerçekleşecek. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi cuma günü ağırlayacak ve kendisine çok net mesajlar verecek.

  Artık işkence yok

  Atalay da konuşmasında AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: “Türkiye bir zamanlar işkenceyle anılan bir ülkeydi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’ye bu konuya ilişkin çok fazla dava vardı. Hükümet olarak geldik ve ‘İşkenceye sıfır tolerans’ dedik. Şundan eminim AB ülkeleri, AB, Türkiye’ye kendisi rica edecek. ‘Biz geç kaldık. Gelin birliğe üye olun’ diyecek. Yeter ki biz istikrarlı yürüyüşümüzü sürdürelim.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı