Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB Dışişleri Bakanları, KKTC'ye mali yardım tüzüğünü onayladı

  A.A.
  27 Şubat 2006 - 13:40Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 16:03

  AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, AB Komisyonu tarafından 2004 yılında hazırlanan KKTC'ye mali yardım tüzüğünü, AB Daimi Temsilciler Komitesi'nin (COREPER) cuma günü vardığı uzlaşma doğrultusunda doğrudan ticaret tüzüğünden ayırarak onayladı.

  KKTC'ye mali yardım tüzüğünü, doğrudan ticaret tüzüğünden ayırarak ve sıkı şartlara bağlayarak onaylayan AB Dışişleri Bakanları, “Kıbrıs Türk toplumuna verilen sözlerin karşılanması yolunda önemli bir adım atıldığını” savundu.

  AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nden yapılan açıklamada, tüzükle KKTC'nin ekonomik kalkınmasına mali yardım sağlanacağı iddia edildi.

  “Böylece AB Konseyi'nin 26 Nisan 2004 tarihinde aldığı kararların karşılanması yolunda önemli bir adım atılmıştır” denilen açıklamada, ”adanın ekonomik birleşmesinin, iki toplum arasındaki ve Türk toplumuyla AB arasındaki bağlantının teşvik edilmesini hedefleyen” toplam 139 milyon avroluk kaynağın 2006 yılında Kıbrıs Türk toplumunun kullanımına sunulacağı” kaydedildi.

  Bugünkü uzlaşmaya, 26 Nisan 2004 tarihli Konsey kararlarının takibinde Avusturya dönem başkanlığının gösterdiği yoğun çabalarla varıldığı anlatılan açıklamada, bu sayede, “kapsamlı bir çözüme ulaşılmasının ardından adanın Kıbrıs Rum kesiminin yönetiminin halen geçerli olmadığı bölgesinde, AB müktesebatının tam olarak uygulanmasının istisnai geçiş döneminin ardından mümkün olmasına” hazırlık yapıldığı ileri sürüldü.

  OLLI REHN: KIBRISLI TÜRKLER AB'YE YAKINLAŞACAK

  KKTC'nin ve Türkiye'nin tepki gösterdiği haliyle onaylanan mali yardım tüzüğüyle ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, şunları kaydetti:

  “Bu sayede enerji ve çevre gibi acil ihtiyaç duyulan alanlarda AB'nin yardımı mümkün olacak. Gerçekleştirilecek birçok somut projeyle Kıbrıslı Türkler AB'ye yakınlaştırılacak. Yardım Tüzüğü ayrıca, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünün ardından AB Komisyonu'na, Kıbrıs Türk toplumunun AB hukukunu hazırlanması yetkisi veriyor.”

  Yardım Tüzüğü'nün onaylanmasıyla Kıbrıs Türk toplumu üzerindeki izolasyonların kaldırılması yolundaki ilk adımın atıldığını savunan Rehn, Ada'nın yeniden birleştirilmesinin de kolaylaştığını iddia etti.

  Genişleme komiseri Rehn açıklamasında, AB Konseyi'ne Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün de onaylanması çağrısında bulunurken, AB Komisyonu'nun uzun süredir Birleşmiş Milletler önderliğindeki kapsamlı bir çözüme destek verdiğini hatırlattı.

  AB DÖNEM BAŞKANI AVUSTURYA; TÜRKLER 139 MİLYON EUR ALACAK

  AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik de yaptığı yazılı açıklamada, mali yardım tüzüğünün onaylanmasıyla Kıbrıslı Türklerin 139 milyon euro mali yardım almalarının önünün açıldığını bildirdi.
  Açıklamasında, “Mali yardımın Kıbrıslı Türklerin yaşam koşullarını gözle görülür şekilde iyileştireceğini” belirten Plassnik, “Tüzüğün onaylanmasıyla biz de AB olarak yükümlülüğümüzü yerine getirmiş olduk” dedi.

  Kıbrıs Rum lideri Tasos Papadopulos'un geçen hafta Viyana'ya resmi ziyareti sırasında, “kendisinin ve Başbakan Wolfgang Schüssel'in konuya ilişkin yoğun görüşmeler yaptığını” anımsatarak, ”Tüzüğün bugün onaylanmasında Papadopulos ile yaptıkları görüşmelerin de katkısı olduğunu” kaydetti.

  “Kıbrıs sorununa, iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm bulunması, hepimizin yararına olacaktır” diyen Plassnik, “Mali yardım tüzüğünün onaylanmış olmasının, BM himayesi altında yapılacak Kıbrıs görüşmelerine yeni bir hareketlilik kazandırmasını umduğunu” kaydetti.

  Plassnik'in konuya ilişkin yazılı açıklamasında, mali yardım tüzüğünün onaylanmasının “siyasi koşullara bağlı olduğu” yolunda bir ifadeye yer verilmedi.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, önceki gün Plassnik ile yaptığı bir görüşmede, “AB'nin KKTC'ye yapacağı mali yardımı siyasi koşullara bağlayan tüzüğün onaylanmamasını” istemiş ve tüzüğün bu haliyle KKTC tarafından kabul edilmeyeceğini bildirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı