Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB Diplomatları: Seçim sonucu siyasi istikrarın yansımasıdır

  ANKA
  22 Temmuz 2007 - 22:12Son Güncelleme : 22 Temmuz 2007 - 22:12

  AKP’nin genel seçimde elde ettiği galibiyet, AB çevreleri olumlu değerlendiriliyor. Bir AB büyükelçisi, “Seçim sonucu Türkiye’deki siyasi istikrarın bir yansımasıdır” derken üst düzey bir AB diplomatı, “AKP halktan çok güçlü bir yetki aldı. Bu güçlü yetkinin akıllıca bir biçimde kullanılması ülkenin çıkarına” görüşünü dile getirdi.

  Genel seçim sonuçları, Ankara’daki AB çevrelerinde yoğun bir biçimde konuşuluyor. Seçimler öncesi açıklanan kamuoyu yoklamalarına işaret eden diplomatlar, gerek AKP’nin aldığı oy oranı, gerekse parlamentoya girecek parti ve bağımsızlar sayıları açısından son günlerde açıklanan bazı anketlerin büyük ölçüde doğru çıktığını ifade ettiler. Buna karşın, tüm anketlerin ortalaması dikkate alındığında ise AKP’nin aldığı oyun beklenenden yüksek olduğu belirtiliyor.

  AB Büyükelçisi, “Bence bu sonuçlar, Türkiye’deki siyasi istikrarın bir yansımasıdır ve bu siyasi istikrarın ekonomiye yansımayı sürdürecek. Bu da ülke için iyi haber. İyi bir sonuçtur, özellikle reformların devamı açısından” dedi.

  TÜRKİYE ARTIK İNİŞ ÇIKIŞLAR ÜLKESİ DEĞİL

  Büyükelçi, seçim öncesi yaşanan cumhurbaşkanlığı krizi gibi faktörlerin sonucu bir miktar etkilemiş olabileceğini belirterek “Ancak Türkiye’de artık iniş çıkışlar ülkesi değil, istikrarlı ve olgun bir ülke” de sözlerini kullandı.

  Üst düzey bir AB diplomatı ise, “Türk seçmenleri, tercihlerini ortaya koyma şansı oldu ve bunu çok açık bir biçimde yaptılar” dedi. Seçmenlerin “çok güçlü bir yetki” verdiğini kaydeden diplomat, “Bu güçlü yetkinin akıllıca bir biçimde kullanılması ülkenin çıkarına” şeklinde konuştu.

  AKP REFORM SÖZÜNE SADIK KALMALI

  AKP hükümetinin, seçim sonrası reformların sürdürüleceğini her zaman söylediğini kaydeden diplomat, “Hükümet, bu sözüne sadık kalmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

  Seçim sonrası oluşturulacak parlamentodaki partilerin ne ölçüde uzlaşmaya hazır olacaklarının cumhurbaşkanı seçiminde ortaya çıkacağını kaydeden diplomat, “Cumhurbaşkanlığı seçimi, yapıcı bir biçimde çalışıp çalışamayacağını göstermesi açısından yeni parlamento için ilk test olacak” değerlendirmesini yaptı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı