VAN HABERLERİ

AB Destekli Su Arıtma Tesisi Proje Toplantısı

IHA
30.10.2015 - 12:21Son Güncelleme :

VAN'DA AB HİBE DESTEĞİYLE YAPIMI SÜREN ERCİŞ SU ARITMA TESİSİ PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI.

IHA

Van’da, Avrupa Birliği’nin (AB) hibe desteğiyle yapımı süren Erciş Su Arıtma Tesisi Projesi ile ilgili bir toplantı düzenlendi.
Proje ile ilgili 11. aylık toplantı VASKİ toplantı salonunda gerçekleştirildi. AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile VASKİ’den yetkililerin katıldığı toplantıda proje ile ilgili detaylar ve çalışmaların durumu değerlendirildi.
Erciş’te Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Plan Proje ve Yatırım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Erciş İçme Suyu Temini Projesi için çalışmalar devam ediyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yüzde 85’i hibe olacak projenin ön çalışmaları sürdürülürken, konu ile ilgili tarafların görüşmelerinin 11. aylık toplantısı da gerçekleştirildi. Erciş’te içme suyu sorununu büyük ölçüde çözecek olan bu proje ile 220 kilometrelik şebeke ve su isale hattı, terfi merkezlerinin yapımı planlanıyor. Şebeke hattında 13 kilometrelik düktil diye adlandırılan yüksek standartlardaki borular ile HDPİ borular döşenecek.
2016 yılında bitirilmesi hedeflenen projede 64 kilometrelik bir hat döşenerek yüzde 30’u bitirilmiş duruma getirildi. Yeni yapılacak olan su arıtma tesislerinden saniyede 415 litre su arıtılmış olarak halka dağıtılacak.
Toplantıya VASKİ Plan Proje inşaat ve Yatırım Daire Başkanı Yılmaz Altan, müşavir firma yetkilisi takım lideri Mehmet Yaşar Varol, yüklenici firmadan Proje Müdürü Haldun Sarı ve ekibi katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden AB Destekli Su Arıtma Tesisi Proje Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 12 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AB Destekli Su Arıtma Tesisi Proje Toplantısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı