SİVAS HABERLERİ

AB destekli projeye katılan kursiyerlere sertifika

DHA
13.10.2017 - 10:03Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli 'İş de Umut İş de Güç' projesi kapsamında yapılan eğitimlerin ardından eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.
Sertifika törenine, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın ile il protokolü katıldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından programa katılanlara, Sivas Valiliği Avrupa Birliği Proje Ofisinde görevli personeller tarafından projenin tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında Sivas ilinde yaşayan dezavantajlı bireylerin özellikle de kadınların mesleki ve sosyal uyum yeteneklerinin artırılması yoluyla istihdam edilebilirliğinin, istihdam ve işgücüne katılım oranlarının artırılması hedeflendi. Projenin hibe miktarının 156 bin 984, toplam bütçesinin ise 165 bin 264 Euro olduğu açıklandı.
Projenin hedef grubu olarak; yoksulluk riski altında bulunan kişiler, çocuğunu yalnız başına büyüten ebeveynler ile diğer dezavantajlı kişiler arasından 40 kişi seçilerek; 20 kursiyere ev ve kurum temizliği eğitimi ve 20 kursiyere ise kat hizmetleri mesleki eğitimi verildi.
Günümüzde bilim ve teknoloji alanlarında çok büyük değişim ve gelişimler yaşandığına vurgu yapan Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, "Bilim ve teknoloji alanlarındaki değişim ve gelişimlere ayak uydurabilen ülkeler hızla ilerliyor. Bizler de bu süreçte gerekli olan adımları atmak durumundayız. Teknoloji, emeğe olan ihtiyacı büyük oranda ortadan kaldırıyor. Bu durumda emeğin istihdamında yaşanan boşluğu da doldurmak gerekiyor. Diğer yandan bu değişim süreci yeni istihdam alanları da oluşturuyor. Örneğin en büyük ilk 10 şirket arasına sosyal medya alanında faaliyet yürüten birkaç şirketinin de girdiğini görüyoruz" dedi.
Dezavantajlı grupların istihdam edilmesine yönelik çalışılan projenin oldukça önemli olduğunu ifade eden Mehmet Nebi Kaya, "Hedef kitleler ve hizmet alanları iyi bir şekilde belirlenmiş durumda. Sivas'ın istihdam alanında adeta bir röntgenini çekecek olan bu çalıştayın şehrimiz açışından çok faydalı olacağı düşüncesindeyim. Bu çalıştay sonucunda çıkacak olan raporlar bizlere de çalışmalarımızda yol gösterecek. Bu vesileyle bu projenin bu aşamaya gelmesinde emek gösteren herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Proje kapsamında 12-13 Ekim tarihleri arasında 'Sivas’ta İstihdamın Mevcut Durumu, Sorunları, Çözüm Önerileri Çalıştayı' düzenlenecek. Çalıştay ile proje ortakları, il protokolü ile dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonu ile istihdamı alanında faaliyet gösteren kamu kurumları, iş dünyası temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek SWOT analizi yapmaları ve çalıştay sonunda rapor hazırlanması amaçlanıyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AB destekli projeye katılan kursiyerlere sertifika haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:20
 • Yatsı
  18:52
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı