Dünya Haberleri

  AB’den Türk ve Rumlara geçmişi unutun çağrısı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  18.07.2015 - 22:04 | Son Güncelleme:

  Tarihi Kıbrıs ziyaretinde KKTC’ye ilk kez geçen AB Komisyonu Başkanı olan Jean-Claude Juncker, “Avrupa ülkeleri barıştı, Kıbrıs neden olmasın? Geçmiş, ilerlemenin önünde engel olmamalı” dedi.

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarihi Kıbrıs ziyaretinde Türk ve Rumlara geçmişi unutmaları çağrısında bulundu ve “İkinci Dünya Savaşı’nda ben de ailemden çok kayıplar verdim. Avrupa ülkeleri barıştı, Kıbrıs neden olmasın? Geçmiş, ilerlemenin önünde engel olmamalı” dedi. İki günlük resmi ziyaretinde Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’le bir dizi görüşme yapan Juncker, Rum parlamentosunda dün yaptığı konuşmada, “Kıbrıs sorununun çözülmesiyle elde edilecek ekonomik kazanımları anlatmayacağım. Bu konuda Türk ve Rum liderler ellerinden geleni yapıyor. Kıbrıs sorununu şimdi çözün ve gelecek nesillere bırakmayın” diye konuştu.

  KKTC’YE GEÇEN İLK BAŞKAN

  Juncker temasları sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) geçen ilk Avrupa Komisyonu Başkanı oldu. KKTC’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelen Juncker, Kıbrıs sorununun çözüm maliyeti konusunda da garanti verdi. Çözümün zorlu ve maliyetli olacağına dikkat çeken Juncker, “Müzakerelerin son aşamasında çözümün maliyeti gündeme geldiği zaman AB Komisyonu devrede olacak. AB Komisyonu olarak üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

  MALİYET KONUSU

  Çözümün maliyeti Kıbrıs sorununda en önemli konulardan biri kabul ediliyor. Mülkiyetten doğan tazminatlar için 40 milyar, KKTC’nin çoğu Türkiye’ye olmak üzere 10 milyar dış borcu, Rum yönetiminin 25 milyarlık dış borcu ve yer değiştirerek mülklerinden olacaklar için 5 milyar dolar olmak üzere toplamda 80 milyar dolarlık bir maliyet hesaplanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı