Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’den Noel hediyesi vize

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 02:04

  Sırbistan, Makedonya ve Karadağ vatandaşları dünden itibaren AB’de vizesiz seyahat özgürlüğüne kavuştular. Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutlukun uygulama dışında bırakıldı. ‘Soykırımcılar ödüllendirildi’ yorumları yapılıyor.

  GEÇEN ay alınan kararı dün uygulamaya koyan Avrupa Birliği, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarına vizesiz seyahat uygulamasını dün resmen başlattı. Bu üç Balkan ülkesinin vatandaşları, Schengen bölgesine dahil olmayan İngiltere ve İrlanda dışındaki AB ülkelerine artık vize almadan seyahat edebiliyor. Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic, önceki gece yarısı Macaristan sınırını geçerken, “İşte işe yarıyor. Artık bu sınırı vizesiz geçebiliyoruz. Bunun için yaklaşık 20 yıl beklememiz gerekti. Ama geç olsun, güç olmasın” dedi.
  Adaylığa da başvuracaklar
  Üç ülke dışişleri bakanları da ortak bir açıklama yayınlayarak, “Avrupa ailesine” yeniden katılmaya hazırlanan halklarını kutladılar. Makedonya 2005’ten, Karadağ ise 2008’den beri AB adayı. Sırbistan’ın da haftaya adaylık başvurusu yapması bekleniyor. AB, eski Yugoslav cumhuriyetlerine 1991 yılında vize uygulamaya başlamış, bu ülke Slobodan Miloseviç’in iktidara gelmesiyle siyasi ve ekonomik bir izolasyona sürüklenmişti.

  Soykırımcılara özgürlük kurbanlara izolasyon

  AB’nin vize uygulamasını sürdüreceği üç Balkan ülkesinin de büyük Müslüman nüfuslara evsahipliği yapması eleştirilere neden oldu. İngiliz gazetesi Independent, Sırbistan’ın savaş suçları konusunda işbirliği yaptığı için “ödüllendirildiğini”  yazdı.  Gazeteye “soykırımcılara özgürlük, kurbanlarına tecrit” yorumu yapıldı.

  Gerçek Noel Baba’nın bayramına denk geldi

  Vizesiz AB seyahatinin ilk günü, Sırbistan’ın en önemli dini bayramlarından olan, “Şükran Günü” niteliğindeki Aziz Nikola Günü’ne denk geldi. Antalya’nın Demre ilçesinde MS 270 yılında doğduğu kabul edilen Nikola, hem Katolik, hem Protestan, hem de Ortodoks Hıristiyanların önde gelen azizlerinden. Çocukların hâmisi sayılan bu aziz,
  Noel Baba efsanesinin de ilham kaynağı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı