Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’den karikatür sözü

  Hürriyet Haber
  14 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2006 - 23:43

  Karikatür krizini yatıştırmak için İslam Konferansı Örgütü’nün Cidde’deki merkezine giden AB’nin Dış Politika Temsilcisi Javier Solana: "Bir daha böyle bir şey olmaması için elimizden geleni yapacağız."

  AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Danimarka’da bir gazetenin Hz. Muhammed’i küçük gösteren 12 karikatür yayınlamasının ardından başlayan gerginliği yatıştırmak üzere Ortadoğu turuna çıktı.

  Solana’nın dün ilk durağı İslam Konferansı Örgütü’nün merkezinin bulunduğu Suudi Arabistan’ın Cidde kenti oldu. İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşen Solana, "Avrupa Birliği’nde dün de, bugün de yarın da derin bir saygı gösteriyoruz, hiçbir şekilde rencide etmek istemedik. Böyle bir kastımız yoktu" dedi. Daha önce İhsanoğlu ile yaptığı görüşmede de bu mesajı verdiğini söyleyen Solana, yüzyüze de iyi niyetlerini belirtmek için Cidde’ye gittiğini söyledi. AB temsilcisi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bunun tekrarlanmaması için elimizden gelenin azamisini yapacağımızdan emin olun, çünkü birbirimize ihtiyacımız var" dedi.

  BOYKOT BAŞLAMIŞTI

  İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin Avrupa Parlamentosu’nda kabul edeceği bir yasayla, "İslam korkusuyla mücadele edeceğini umduğunu" belirtti. Ancak Solana, bu konuda bir yorum yapmadı. New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz gökdelenlerini yerle bir eden ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un bir kanadını yıkan 11 Eylül 2001’deki terörist saldırılara atıfta bulunan İhsanoğlu, "İslam dünyasında, insanların bunu (karikatürlerin yayımlanmasını) kendilerine yönelik yeni bir 11 Eylül saldırısı olarak hissetmeye başlaması üzüntü verici" dedi.

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Dışişleri Bakanı Prens Suud el-Faysal ile de görüşen Solana, dört gün sürecek Ortadoğu gezisinde Mısır, Ürdün, Filistin ve İsrail’i ziyaret edecek. Görüşmelerin ana konularını karikatür krizi, İran’ın nükleer gerginliği tırmandırması ve Filistin’de Hamas’ın iktidara gelmesi olacak. Suudi Arabistan, karikatür krizi nedeniyle geçen ay Danimarka’daki büyükelçisini geri çağırmış, ülkede Danimarka mallarını boykot başlamıştı. Boykot diğer Ortadoğu ülkelerine de sıçramıştı.

  Karikatürler ABD’de de yayınlandı

  ABD’de neo-con (yeni muhafazakar) olarak bilinen akımın önde gelen yayın organı "The Weekly Standard", İslam ülkelerinde şiddetli protesto eylemlerine yol açan Hz. Muhammed karikatürlerini yayınladı.

  Derginin Beyaz Saray’a yakınlığıyla bilinen editörü William Kristol, 30 Eylül günü Danimarka’da Jyllands-Posten tarafından ilk kez basılan karikatürleri neden yeniden yayınladıklarını, "Okuyucuların tartışmanın ne olduğunu görmelerini istedik" diyerek açıkladı. Kristol, radikal İslamcılar’ın tehditleri karşısında bazılarının boyun eğdiğini ifade etti ve aşırıların yıldırmalarına karşı "küçük bir rol" oynadıklarını belirtti.

  Kristol, başyazısında da olayların bu noktaya gelmesinden Danimarkalı imamları suçladı, Hz. Muhammed karikatürlerinin radikal İslamcılar’ın elinde yeni bir silah haline geldiğini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı