AB’den hızlı büyürsünüz 11 milyar doları kaparsınız

Hürriyet Haber
21 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 21:13

Türkiye’nin 2006 yılında AB ortalamasının üzerinde büyüyeceği tahmininde bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü, Türkiye’ye yapılacak doğrudan yabancı sermaye yatırımının en az 11 milyar dolar düzeyinde olacağını savundu.

MERKEZİ Washington’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Türkiye’ye bu yıl, en az 11 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişinin beklendiğini bildirdi. IIF’nin raporun agöre yükselen Avrupa piyasalarında, en çok doğrudan yabancı sermaye, AB ortalamasının üstünde büyüyen Türkiye’ye gelecek. Rapora göre, yabancı sermaye girişinde, Türkiye’yi, Romanya takip edecek. Türkiye’ye en az 11 milyar dolarlık doğrudan yatırım girişinin beklendiği, Romanya’ya da 7 milyar dolar bir giriş tahmin edildiği ifade edildi. Raporda, AB ortalaması üstünde ekonomik büyümenin yanısıra, vergi oranlarındaki indirim, özelleştirmenin hızlanması, yabancı bankaların Türkiye’ye ilgilerinin artması ve AB ile müzakerelerin, Türkiye’yi, yabancı sermaye açısından cazip hale getirdiği vurgulandı.

ENERJİ ÖZELLEŞTİRMESİ: Raporda, 2006 yılında, enerji özelleştirmelerinin damgasını vuracağı, elektrik dağıtım ihaleleri sonucu, 3.5 ile 5 milyar dolar arasında bir gelir elde edilmesinin beklendiği kaydedildi. Önemli özelleştirmelerin gerçekleştirilmeye başlandığına dikkat çekilen raporda, özelleştirmelerin yabancı sermaye girişinde önemli rol oynadığını belirtildi.

PORTFÖY YATIRIMI: Portföy cinsinden yabancı sermayenin de Türkiye’de artış gösterdiği anlatılan raporda, bu yıl 6 milyar dolarlık bir portföy yatırımının beklendiği ifade edildi. Raporda, Türkiye’de hisse senetlerinin önemli bir getirisinin olduğu, bu nedenle, menkul kıymetler piyasasına olan yabancı ilgisinin devam ettiği kaydedildi. Raporda, Yükselen Avrupa Piyasalarında Türkiye ve Rusya, ile Latin Amerika’da Kolombiya ve Arjantin borsalarının cazip borsalar olduğu ifade edildi. Yerel para birimi cinsinden bonolara yatırım açısından da, Türkiye, Polonya, Macaristan, Meksika ve Brezilya’nın en likid piyasalar olduğu vurgulandı.

KREDİ GERİ ÖDEMESİ: Raporda, Türkiye’nin kamu borcu’un, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranının düşmekte olduğu belirtilirken, bu yıl, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlara, net 2.3 milyar dolarlık bir geri ödemede bulunmasının beklendiği kaydedildi.

Erdoğan, dünya ekonomi devleriyle buluşacak/images/100/0x0/55ea0f66f018fbb8f8689c62

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Avrupa sosyetesinin gözdesi Monte Karlo’ya gidiyor. Erdoğan, dünyanın en küçük bağımsız prensiliği olan Monako’nun merkezi Monte Karlo’da yapılacak Ulusararası Kredi Konferansı’na katılacak. Erdoğan, 1 Mart’ta gideceği Monte Karlo’da dünyanın dev yatırımcılarıyla da bir araya gelecek. Erdoğan, konuşmacı olarak katılacağı konferansta Türkiye ekonomisini, Türkiye’deki yatırım fırsatları ile bu alanda hükümet olarak getirdikleri teşvikleri anlatarak, dev yatırımcıları Türkiye’de yatırım yapmaya davet edecek.

322 milyar dolar, dünyayı dolaşacak

ULUSLARARASI Finans Enstitüsü raporuna göre bu yıl, toplam küresel sermaye dolaşımının 322 milyar dolar olması bekleniyor. Toplam küresel net doğrudan yabancı sermayenin, bu yıl 155 milyar dolara ulaşması bekleniyor, geçen yıl, bu rakam 136 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Geçen 61,5 milyar dolar olan toplam küresel portföy cinsinden yabancı sermaye yatırımının, gelişmiş ülkelerdeki faiz koşullarına bağlı olarak, bu yıl 50 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. Küresel ekonomide, sermaye dolaşımı açısından en büyük riskler ise büyük ülkelerin artan Cari İşlemler Açığı ile artan petrol fiyatları gösterildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı