Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’den hem halay hem sirtaki

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.12.2000 - 00:01

  Türkiye'nin Avrupa'daki yol haritasını çizen Katılım Ortaklığı Belgesi'ne dün Brüksel'de verilen son şekil diplomatik kulislerde ‘AB hem halay çekti, hem de sirtaki yaptı’ şeklinde değerlendirildi. Çünkü AB hem Ankara'yı hem de Atina'yı memnun etti.

  Ankara neden memnun

  AB Kıbrıs ve Ege sorunları için siyasi kriter getirmedi. Kıbrıs paragrafı, ‘Güçlendirilmiş siyasi diyalog ve siyasi kriterler’ başlığını taşıyan bölümün açılımında siyasi diyalog çerçevesine oturtuldu. Böylelikle Kıbrıs konusu Türkiye ile müzakerelerin başlaması önünde bir 'ön şart' olmaktan çıktı.

  Ankara ayrıca söz konusu paragrafın açılımında, Kıbrıs'a ilişkin Helsinki belgesinin 9a maddesine atıfta bulunulmasını da, 'Biz zaten KOB'un Helsinki sonuç bildirgesine göre hazırlanmasını istiyorduk. Bu istemimiz yerine gelmiştir' şeklinde yorumluyor.

  Atina neden memnun

  AB, 8 Kasım'da açıklanan KOB'da yer almayan Ege sorununu da ‘siyasi diyalog’ çerçevesinde orta vadeli öncelikler bölümüne koyarak Atina'yı memnun etti. Ege'nin Kıbrıs'tan farkı, soruna isim konulmadan değinilmiş ve sadece ‘iyi komşuluk ilişkileri’ çerçevesinde değerlendirilmiş olması.

  Belgede Kıbrıs'la ilgili olarak, ‘siyasi diyalog’ ifadesinin yanı sıra, ‘siyasi kriterler’ ifadesine de yer verildi. Bu durum, Atina'nın bu belgeyi kendi kamuoyuna ‘siyasi şart olarak Ankara’nın önüne koyulan zorunluluk' gibi sunmasını sağlayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı