Dünya Haberleri

  AB’den daha iyimseriz

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB kamuoyunun nabzını tutan, üye ve aday ülkelerde eşzamanlı olarak yapılan Eurobarometer araştırması, işsizlik ve ekonomi konusunda Türkiye’nin Avrupalılara oranla daha iyimser olduğunu ortaya koydu. Bir yıl içinde istihdam oranının düzeleceğine inanan Türklerin oranı yüzde 34, ekonominin gelişeceğine inananların oranı ise yüzde 41.

  İRAN’a olası müdahale, petrol fiyatlarındaki yükseliş gibi endişe verici faktörler devam ederken Türk halkının, AB geneline göre işsizlik ve ekonomik gidişat konusunda daha iyimser olduğu ortaya çıktı.

  AB’ye üye 25 ülke ve aday ülkelerde yaklaşık 30 bin kişiyi kapsayan Ekim ve Kasım aylarında yaptığı Eurobarometer anketinin detayları belli oldu. Anket sonuçlarına göre 12 aylık süre içinde Avrupa halkının bir numaralı endişe kaynağını işsizlik oluşturuyor. Halkın yüzde 40’ı ülke ekonomisinin ve istihdamının bu dönemde kötüleşeceğine inanıyor. Bu endişeyi taşıyanların yüzde 20’si ise ekonominin genel durumundaki kötüleşmenin kendi hane ekonomileri üzerinde de olumsuz etkisi olacağına inanıyor. 15 AB ülkesinde endişe düzeyi, İrlanda’da yüzde 4 ile Almanya’da yüzde 43 aralığında değişiyor. Bir yıl içinde istihdam oranının düzeleceğine inanan Türklerin oranı yüzde 34, ekonominin gelişeceğine inananların oranı ise yüzde 41.

  AB vatandaşlarına karşı karşıya kaldıkları en önemli iki sorun sorulduğunda yüzde 44’ü işsizliği, yüzde 26’sı ekonomik durumu sıralıyor. Yeni AB üyelerinde işsizliği bir numaralı sorun olarak gösterenlerin oranı yüzde 60’ı bulurken, aday ülke Türkiye’de de bu oran yüzde 67’ye çıkıyor. Bu bulgulara rağmen, AB vatandaşları arasında 2003’ten bu yana ilk kez işsizliği bir numaralı endişe kaynağı olarak görenlerde düşüş yaşandığı dikkat çekiyor.

  Türk halkının iki numaralı endişe kaynağı ise terör. Türk halkının yüzde 41’i ülkenin karşı karşıya olduğu en önemli ikinci sorunu terör olarak dile getiriyor. AB ülkelerinde ise üçüncü en önemli sorun olarak "suç" öne çıkıyor. "Suç"a ilişkin endişenin en çok arttığı ülke; bu konuda 10 puanlık bir sıçrama yaparak yüzde 41’e çıkan İngiltere olarak dikkati çekerken, suç konusundaki endişede en önemli ciddi düşüş ise 10 puanla Avusturya’da yaşandı. Avusturyalıların yüzde 14’ü suçu bir tehdit olarak görüyor.

  Anketi yorumlayan uzmanlar, İngiltere’deki bu artışın 7 Temmuz 2005 tarihinde Londra metrosuna düzenlenen terör saldırılarının normal olduğunu belirtiyor.

  AB’de 12 aylık beklentiler

  İstihdam durumu aynı kalacak% 20

  İstihdam durumu kötüleşecek% 35

  Bilmiyorum% 40

  Hayatım aynı kalacak% 35

  Hayatım kötüleşecek% 49

  Bilmiyorum% 13
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı