Dünya Haberleri

  AB’den basın toplantılı akreditasyon mesajı

  Zeynep GÜRCANLI / ANKARA
  09.12.2014 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı ve hükümetin akreditasyon uygulamasına Avrupa Birliği'nden "basın toplantılı" mesaj geldi.

  AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ve Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides dün Ankara’da temaslarda bulundular.

  AB heyeti; kendilerine ev sahipliği yapan iki Bakan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır'la görüşmelerinin ardından öğle saatlerinde Ankara Palas'ta "ortak basın toplantısı" düzenlediler.

  Ancak bu basın toplantısından sadece saatler sonra, Mogherini, Hahn ve Stylianides'ten oluşan AB heyeti, yine Ankara'da bir başka basın toplantısı daha yaptılar.

  AB Delegasyonu binasında basınla ikinci kez bir araya gelen AB yetkilileri, ikinci basın toplantısını "Türk hükümetinin bazı medya organlarına uyguladığı akreditasyon kısıtlaması nedeniyle" düzenledikleri mesajını verdiler.

  AB Dışişleri ve Güvenlik yüksek Temsilcisi Mogherini, AB Temsilciliği'ndeki basın toplantısında bir gazetecinin "Türk hükümeti bazı medya gruplarının basın toplantılarını takip etmesine izin vermiyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuyu görüştüğünüz Türk yetkililerle konuştunuz mu?" sorusuna karşılık, "Bu konudan dolayı ikinci bir basın toplantısı düzenledik" yanıtını verdi.

  Hukukun üstünlüğü, temel haklar, ifade ve medya özgürlüğüne yönelik Türkiye’deki duruma dair endişeler olduğunu söyleyen Mogherini, "Bir takım ileri adımların atılması gerekiyor. Bu nedenle bu basın toplantısını düzenledik. Bu açık bir mesajdır" dedi.

  AB’den basın toplantılı akreditasyon mesajı AB’den Erdoğan’a Suriye mesajı

  AB’den basın toplantılı akreditasyon mesajı AB aile fotoğrafına Türkiye’yi de çağırın

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı