Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’de Kıbrıs restleşmesi

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  01 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 10:13

  AB dışişleri bakanları toplantısı için Brüksel’de bulunan Rum Bakan Yorgo Yakovu ile AB Komisyonu üyesi Olli Rehn gergin bir görüşme yaptı.

  AVRUPA Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn, Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu’ya "Bu sorun, bu şekilde sürdürülemez" dedi. AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantıları vesilesiyle Brüksel’de bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile bir araya geldi.

  Yakovu görüşmede Rehn’e Türkiye’nin açıkladığı Kıbrıs ile ilgili eylem planına AB Komisyonu’nun verdiği destekten "rahatsız" olduğunu söyledi. Hatta Yakovu Kıbrıs konusunu, AB’nin karar organı olan AB Konseyi ile tartıştıktan sonra komisyonla görüşebileceklerini belirterek, üstü kapalı olarak "Siz bu işe karışmayın" mesajı verdi. Olli Rehn ise Kıbrıs sorununun bu şekilde sürdürülemeyeceğine dikkati çekerek soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Yakovu, konunun AB içinde gündeme getirileceğini, Rum Cumhurbaşkanı Papadopulos’un AB Dönem Başkanı Avusturya’ya 20 Şubat’ta bir ziyaret yapacağını aktardı. Tüzükler konusunu da ele alan Rehn ve Yakovu, mali yardım ve doğrudan ticaret tüzükleri ile ilgili Komisyon içinde yapılan hukuki çalışma konusunda görüş alışverişinde bulundular. Rum Lider Papadopoulos ise, 24 AB ülkesine, Türkiye’nin eylem planını reddettiklerine ilişkin bir belge gönderdi.

  SORUMLU RUMLAR

  Başbakan Tayyip Erdoğan da, Ulusa Sesleniş konuşmasında, artık tüm dünyanın Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasında sorumluluğun Rum tarafında olduğunu bildiğini belirtti. Erdoğan, "Rum tarafı, çözüm için çalışmak yerine, çözüm zeminini BM’den AB’ye kaydırmaya çalışıyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı