Dünya Haberleri

  AB Bürosu’nun yıldızı düşüyor

  Hürriyet Haber
  29.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz Financial Times, Türkiye’de AB’ye yönelik ilginin azaldığına dikkat çekerken, İstanbul’da kapısındaki ambleminde bir yıldızı düşmüş olan AB Enformasyon Ofisini ’ikinci el mal satan’ bir dükkana benzetti. Gazete, Türkiye’nin AB Başmüzakerecisi Ali Babacan’ın da yeterince aktif davranmadığını savundu.

  TÜRKİYE ile AB ilişkilerinin karşılıklı anlayış eksikliği nedeniyle olumsuz bir yolda olduğu değerlendirmesi yapılırken, Türk halkının AB’ye ilgisinin son derece azaldığı ve kimsenin AB konusunda bilgi almak istemediği bildirildi. Hükümetin içinde de AB’ye karşı bir ilgisizlik başladığı, bunun nedenin de, AB’den türban konusunda destek alamaması olduğuna dikkat çekildi.

  İngiliz Financial Times gazetesinde çıkan, Vincent Boland imzalı haber-analizde, İstanbul’da bulunan AB Enformasyon Ofisi’nin, daha çok ikinci el bir kıyafet dükkanı gibi göründüğü, kapıda duran birliğin amblemindeki yıldızlardan birinin de düşmek üzere olduğu belirtildi.

  Haberde, en güneşli günlerde bile, ofisin bulunduğu Mete Caddesi’nin, hemen yan taraftaki beş yıldızlı otel nedeniyle karanlıkta kaldığı ifade edildi.

  AB’YE İLGİ YOK

  Görevi AB konusunda bilgi vermek olan ofisi kimsenin ziyaret etmediği vurgulanan haberde, ofiste de sıkılmış bir güvenlik görevlisi ile kimsenin ilgisini çekmeyen broşürlerin bulunduğu belirtildi. Gazetenin haberinde şu görüş öne sürüldü:

  "Türkiye’nin, AB ile müzakerelere başlamasından 10 ay sonrasında ofiste ortaya çıkan bu görüntü, aslında Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde daha büyük sorunların varlığını kanıtlıyor."

  Türkiye’de seçimlere 1 yıl kaldığının ve bazı çevrelerin AB üyeliğini istemediğinin belirtildiği haberde, iki tarafın da hemen her konuda bir çıkmaza girdiği ve bu çıkmazı aşmak için istekli görünmediği savunuldu.

  HÜKÜMET DE İLGİSİZ

  Haberde, adı açıklanmayan ancak Ankara’da görev yaptığı bildirilen bir Avrupalı diplomatın, "Türk Hükümeti içinde AB’ye karşı şaşırtıcı derecede bir ilgisizlik var" dediği aktarıldı. Haberde, bunun özellikle Brüksel’e karşı resmi tavırdaki sertleşme ve Kıbrıs konusunda ve sivil reformlarda isteksizlik konularında kendini gösterdiği değerlendirmesi yapıldı. Habere göre, Türkiye’de bu durumdan Kıbrıs konusundaki çıkmaz sorumlu tutuluyor. Ancak başka bazı çevreler de Ankara’yı suçluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı